liturgie, židovství
(z hebrejského פסח [pesach] - „pascha", „přejití", „přechod")
- židovské velikonoce, jež jsou jarním svátkem. Slaví se od 15. do 22. dne měsíce nisanu, tedy osm dní. Je to doba, kdy v Palestině již odkvetly stromy, vymetané obilí kvete a již zraje. Tehdy všechny pohanské národy oslavovaly příchod jara a těšily se na novou úrodu. Izraelité však o tomto svátku vzpomínali na své vysvobození z egyptského otroctví a na všechny zázraky, které Bůh vykonal v Egyptě a u Rudého moře.
Slovo Pesach podle biblické etymologie znamená „překročení" a připomíná desátou ránu, která stihla Egypťany - smrt prvorozených, kdy Bůh překročil domy Izraelitů, takže v nich nikdo nezemřel.
V předvečer Pesachu obětovala každá izraelitská rodina jehně nebo kůzle a potřela jeho krví veřeje svého domu, jak kdysi učinili Izraelité v Egyptě. Maso jehněte nebo kůzlete bylo upečeno na ohni a v noci snědeno.
O svátku se jedí nekvašené chleby - masót, které připomínají, jak Izraelité ve velkém spěchu opustili Egypt a neměli ani kdy, aby si připravili chléb na cestu. Prvního dne svátku pesach obětovali palestinští Židé první snop toho roku požatého ječmene a tuto oběť pojmenovali ómer.
Židovské velikonoce jsou nejsilnějším starozákonním předobrazem vykupitelské smrti Spasitele.
(Převzato z Jan Merell, Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963. Redakčně mírně upraveno.)
Jaroslav Kouřil, 6.2. 2009
Přečteno 729x
Životopis sv. Roberta Bellarmina
Dovolujeme si vás upozornit na životopis svatého Roberta Bellarmina (1542-1621), který lze nalézt v sekci Křesťanské osobnosti.