Nacházíte se na: Theofil > Různé > Daniel Mitsui - precizní "comix"

Daniel Mitsui - precizní "comix"

Lukáš Drexler, 30.5. 2008

Daniel Mitsui (*1982) je mladý americký výtvarník, který ve svých dílech originálně kombinuje hlavní prvky svého zájmu - středověké umění a comix.

calvary-square-men.jpgKdyž jsem brouzdal po internetu, narazil jsem na zajímavé obrázky amerického autora Daniela Mitsui (*1982), ilustrátora a uměleckého badatele žijícího v Chicagu.

Daniel Mitsui studoval papírenskou tvorbu, kresbu, sochařství, malbu a filmovou animaci na americké Dartmouth College v Hanoveru. Studia dokončil roku 2004. Jeho disertační práce - grafický příběh - byla zveřejněna v The International Journal Of Comic Art. V současnosti je badatelský a designérský asistent na Granda Liturgical Arts - americké pobočce Talleres de Arte Granda, institutu věnujícímu se církevnímu umění.

Od roku 2004 se ve své tvorbě zaměřil především na detailní černobílé kresby tuší. Jeho prvořadým a badatelským zájmem je ale středověké náboženské umění - jak můžeme vidět např. i na jeho velmi zajímavém blogu -, které se promítá i do jeho vlastní tvorby. Mimo to je však také ve své tvorbě silně ovlivněn mj. raným comixem, biologickými ilustracemi a rozličným dekorativním uměním. Kromě černobílých kreseb na náboženská a přírodní témata vytváří rovněž štítky ex libris na zakázku. Většina jeho děl vystavených na jeho osobních stránkách je určena k prodeji.

Díla Daniela Mitsui jsou skutečně originálním křížencem středověkého a dekorativního umění a jednoduchosti comixové tvorby, která však mají své kouzlo, obzvláště při bližším zkoumání, kdy na nich objevíme množství precizních detailů vytvořených ručně, bez použití jakýchkoliv počítačových „ulehčovačů". Tyto detaily a preciznost jako kdyby vyvažovaly comixovou zjednodušenost a bránily divákovi v „černobílém pohledu" na autorovo dílo. Jeho výtvory provokují a inspirují, posouvají naše vnímání tradičních výtvarných i náboženských symbolů o něco dále. Jako kdyby se autor snažil o oživení, zaktualizování tradičních forem a o jejich „popularizaci" (z lat. popularis - „lidový", „pro lid") a naopak o začlenění „populární" tvorby do tradičních, a často vnímaných jako „minulých", „zakonzervovaných" výtvarných forem. Ostatně přesvědčete se sami v Galerii Theofil.

 

Daniel Mitsui v Galerii Theofil 

 

Domovské stránky Daniela Mitsui: http://www.danielmitsui.com/.

 

santini-ocima-p-hudce-men.jpg

 

 

[RSS]

Přečteno 1385x

další články