Nacházíte se na: Theofil > Revue

Revue

Kdo vidí Církev, vidí skutečně Krista

Henri de Lubac, 19.10. 2022

K řadě významných teologů majících vliv na průběh Druhého vatikánského koncilu právem náleží francouzský jezuita Henri de Lubac (+1991), který ač se ve svém díle věnoval mnoha tématům, je patrně nejvíce spojován s jeho úvahami o Církvi. Na toto téma je i následující úryvek z jeho díla "Katolicismus", zamýšlející se nad aspektem tajemství Mystického Těla Kristova, konkrétně nad totožností Církve putující a Církve oslavené. I zde autor dosvědčuje svoji hlubokou znalost církevní tradice, o kterou se ve svých dílech hojně opírá a navazuje na její bohatství a inspirativně je rozvíjí a předává dál.

Přečteno 428xcelý článek

Mystické poznání Boha

Jean Daniélou, 18.10. 2022

Mezi významné teologické osobnosti jak období kolem Druhého vatikánského koncilu, tak koncilu samotného bezesporu náleží francouzský jezuitský teolog a velký znalec církevních otců a dějin prvních staletí křesťanství Jean Daniélou (+1974). V následujícím krátkém úryvku se však dotýká i otázky křesťanské spirituality, zejména povahy mystického poznání Boha člověkem i sebe sama.

Přečteno 464xcelý článek

Nehledat ve světě svůj vlastní prospěch, ale spatřovat v něm Boha

Yves Congar, 15.10. 2022

Dalším z významných teologů spjatých s Druhým vatikánským koncilem byl dominikán Yves Congar (+1995), literárně velmi plodný autor, který ve svém díle podobně jako zmíněný koncil řešil mimo jiné vztah Církve ke světu, jak dosvědčuje i následující drobný úryvek, ponoukající k náležitému křesťanskému postoji v tomto světě a k tomuto světu.

Přečteno 347xcelý článek

Naplněním modlitby je láska

Karl Rahner, 14.10. 2022

Karl Rahner (+1984), významný německý teolog a účastník Druhého vatikánského koncilu, nás upozorňuje na tu skutečnost, že podstatou a vrcholem modlitby je jedinečný a jediný úkon lásky, jímž se navěky odevzdáváme Bohu. A toto odevzdání se Bohu je také jediným slovem naší vrcholné modlitby, jakož i naším vyznáním o Bohu.

Přečteno 408xcelý článek

Tajemství božské bohaté chudoby

Hans Urs von Balthasar, 13.10. 2022

Apoštol Pavel píše: "Znáte přece štědrost našeho Pána Ježíše Krista: byl bohatý, ale pro vás se stal chudým, abyste vy jeho chudobou zbohatli" (2Kor 8,9). Co je onou "obohacující chudobou", kterou nás obdařil Spasitel? Její podstatu se snaží vyjádřit slavný švýcarský teolog Hans Urs von Balthasar (+1988) v úryvku ze svého díla "Sláva".

Přečteno 452xcelý článek

Žena je pro muže a muž skrze ženu

Pavel Evdokimov, 12.10. 2022

Známý pravoslavný teolog Pavel Evdokimov (+1970) se nezřídka věnoval i otázce ženství a úlohy ženy. Nejinak tomu je i v následujícím úryvku z jedné z jeho statí, ve kterém naznačuje, co znamenají slova apoštola Pavla, že "žena je pro muže" a "muž skrze ženu" (1Kor 11,9.12).

Přečteno 391xcelý článek

Dokonalost podle bl. Doroty z Montau

Johannes Marienwerder - bl. Dorota z Montau, 6.10. 2022

Bl. Dorota z Montau (+1394) byla podivuhodná pruská mystička a stigmatička a rovněž rekluza v dnes polském Kwidzyně, spjatá s řádem německých rytířů, kteří v tomto městě působili. Péči jejího zpovědníka Johanna Marienwerdera (+1417) se zachovalo poměrně velké množství jejích textů a rozličných zjevení, jakých se jí podle svědectví dostalo od Boha. V jednom z nich tato mystička předkládá určitý stručný souhrn jejího pojetí dokonalosti, což vyžaduje i cestu askeze, obvyklou v tehdejší době, avšak zejména askeze ducha, která je platná a od křesťanské duchovnosti neoddělitelná i dnes.

Přečteno 307xcelý článek

Panna Maria a modlitba růžence jsou pro satana nepřekonatelné hrozby

Marian Matusik, 3.10. 2022

Marian Matusik, bývalý polský arcidiecézní exorcista, při jednom z rozhovorů na téma exorcismu, duchovních hrozeb a působení ďábla, jakož i na základě svých vlastních zkušeností se službou osvobozování od Zlého, zodpovídá otázku, čeho se satan bojí nejvíce.

Přečteno 759xcelý článek

Výklad jmen hlavních andělů

sv. Řehoř Veliký, 25.9. 2022

Papež sv. Řehoř Veliký (+604) ve svém textu v souladu s tradicí podává výklad jmen tří archandělů: Michaela, Gabriela a Rafaela, kdy jméno každého z nich vyjadřuje i jeho jedinečné poslání. Koneckonců i samotný řecký výraz "angelos" znamená "poslaný".

Přečteno 1138xcelý článek

Zrozeni Bohem v bolesti Kříže

18.9. 2022

Ježíšovo zmlknutí v hodině Kříže je jako lůno, v němž se rodí stvoření, jako "pustá a prázdná propastná tůně" na novém počátku (srov. Gen 1,2), v sebeupozadění Boha až k smrti, aby mohl povstat jím vykoupený svět, v bolesti nejen Kristově, ale spolu s ním i v bolesti celé soupodstatné Trojice.

Přečteno 452xcelý článek

Drahocenné a úcty hodné dřevo Kříže

sv. Jan Damašský, 13.9. 2022

Sv. Jan Damašský (+750) je svědkem, nakolik bylo přirozeným a rozšířeným v jeho době mít v úctě svatá místa a předměty spojené s osobou Spasitele Ježíše Krista. A to ne proto, aby se z takovýchto skutečností činily modly, ale pro spojení s osobou Spasitele, z lásky k němu, k jeho cti a pro naše posvěcení. To se týká i sv. Kříže, který ve 4. stol. nalezla císařovna Helena a který byl posléze povýšen v chrámu jako oslava naší spásy skrze Krista.

Přečteno 482xcelý článek

Blahoslavení čistého srdce, neboť oni uvidí Boha

28.8. 2022

Jedno z nejkrásnějších blahoslavenství a přislíbení Ježíše Krista: vidět Boha a dosáhnout tím blaženosti srdce. Toho si byli vědomi křesťané již od počátku, což vyjadřují i úryvky vybrané z děl církevních otců a starokřesťanských autorů, jako např. sv. Jeronýma, sv. Augustina, sv. Jana Zlatoústého, sv. Řehoře z Nyssy, Origena, Evagria Pontského a dalších, kteří vidí jasný cíl víry, k němuž má směřovat veškeré úsilí křesťana.

Přečteno 778xcelý článek

Jsou křesťanští mystici breathariáni?

Lukáš Drexler, 21.8. 2022

Breathariánství, resp. breatharianismus je určitým přesvědčením v rámci soudobé nekřesťanské, alternativní spirituality o možnosti a schopnosti člověka čerpat životní energii pro duši i tělo výlučně z duchovní, všeprostupující energie nazývané "prána". Mezi tyto "prániky" neboli "breathariány" jsou často zařazováni i křesťanští svatí a mystici, které Bůh omilostnil darem výlučné závislosti pouze na svátosti eucharistie při dlouhodobé absenci jakéhokoliv běžného, hmotného pokrmu. Je však takovéto slučování křesťanských osobností s breathariány opodstatněné? A co je to vůbec ono breathariánství a jaký je jeho poměr ke křesťanství?

Přečteno 745xcelý článek

"A ukázalo se veliké znamení na nebi: Žena oděná sluncem"

Scott Hahn, 15.8. 2022

"Žena oděná sluncem" - silný symbol závěrečné novozákonní knihy Zjevení, který se tradičně vztahuje jak na starozákonní vyvolený lid, tj. na Izrael, tak na lid nové smlouvy, tj. na Církev, ale i přímo na osobu Panny Marie, Matky Boží. Známý americký teolog a konvertita Scott Hahn (*1957) ve svém textu osvětluje další souvislost, která byla ve své době pro čtenáře z okolí autora této biblické knihy samozřejmá, a to souvislost se starozákonní Archou úmluvy, kterou apoštol Jan dává do vztahu právě s postavou "ženy oděné sluncem". Kdo je tedy tato "žena" z knihy Zjevení?

Přečteno 689xcelý článek

"Žízní-li kdo, ať přijde ke mně a pije"

sv. Kolumbán, 24.7. 2022

Irský mnich a misionář sv. Kolumbán z Bobbia (+615) po sobě zanechal několik písemností, z nichž mnohé není užitečné pouze pro mnichy, jimž je adresoval primárně a pro něž sepsal např. i řeholi, ale svým hlubokým duchovním obsahem jsou přínosné pro kohokoliv, kdo touží "zajet na hlubinu", a zároveň psány jednoduchým a srozumitelným jazykem. Sem náleží i úryvek z jeho "Instrukcí" o Prameni věčného života, kterým je vtělený Bůh Ježíš Kristus, přístupný komukoliv z toužících uhasit svou touhu po věčném životě.

Přečteno 1230xcelý článek

Panenství pro Boží království očima církevních otců

7.7. 2022

Panenství pro Boha a pro Boží království - hodnota cizí tomuto světu, ale vlastní světu přicházejícímu, tentokrát pohledem zejména církevních otců, kdy panenství je vnímáno spíše jako totální, bezezbytková vydanost člověka Bohu než jako pouhá tělesná nedotčenost, a to jako vydanost, jež dojde svého dovršení okamžikem vzkříšení, kdy poté lidé budou "jako nebeští andělé", jak říká Ježíš (Mt 22,30). A takto pojaté panenství v tomto světě je anticipací věčného panenství v Božím království, podobně jako i věrně zachovávané svátostné manželství, které rovněž dochází svého dovršení v eschatologickém "manželském panenství" nevěsty duše s jejím Ženichem Kristem.

Přečteno 468xcelý článek

Skrze ránu v boku pohlížej na Srdce Krista a v něm miluj

ctih. Marie od Ježíše z Agredy, 23.6. 2022

Španělská františkánská mystička ctih. Marie od Ježíše z Agredy (+1665) byla podivuhodnou duchovní osobností: autorkou rozsáhlého písemného díla, obdařenou darem bilokace, kdy ač fyzicky prokazatelně setrvávala ve svém španělském klášteře, zároveň v zámoří evangelizovala americké Indiány, a její tělo zůstalo i dlouho po její smrti neporušeno... Následující fragment pochází z jejího široce známého díla "Mystické Město Boží" a předkládá nám poučení, jakého se od Panny Marie dostalo této ctihodné řeholnici o tajemství Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sídla lásky a útočiště těch, kteří se k němu utíkají.

Přečteno 412xcelý článek

Svátost eucharistie ustanovila Nejsvětější Trojice

sv. Anděla z Foligna, 13.6. 2022

Eucharistie je darem Boží Trojice duši, aby duši přivedla k Boží Trojici a sjednotila ji s Ní, píše svatá italská mystička Anděla z Foligna (+1309) ve svém traktátu o eucharistii.

Přečteno 400xcelý článek

Eucharistie je Srdcem Ježíše i srdcem Trojice

10.6. 2022

Teologické zamyšlení o trojičním charakteru eucharistie, totiž že není osamoceným dílem pouze Božího Syna, Ježíše Krista, ale celé Trojice, tj. výrazem nejhlubšího středu či "ohniska" Nejsvětější Trojice.

Přečteno 499xcelý článek

Duch Svatý je Polibek Otce a Syna

Josef Pospíšil, 6.6. 2022

Je-li Duch Svatý osobní Láska Otce a Syna, je také osobní Políbení Otce a Syna, jak kdysi vykládal ve svém komentáři k "Písni písní" sv. Bernard z Clairvaux (+1153) a jak v trojičním konceptu na tomto základě později rozvádí český dogmatický teolog Josef Pospíšil (+1926).

Přečteno 470xcelý článek

Další stránky: předchozí | 1 ... | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ... 62 |