Nacházíte se na: Theofil > Křesťanské pojmy > Stella maris

Stella maris

věrouka, liturgie

Stella maris

maria-stella-maris-001-upr-men-vz.jpg

  

Stella maris latinsky znamená „hvězda mořská" a dříve se to udávalo jako význam jména Maria, což však ve skutečnosti není význam tohoto jména.

Význam jména Maria je nejistý, ovšem nejčastěji je přijímán výklad, jenž pochází z rabínské tradice a který jméno Maria v jeho nejstarší, hebrejské formě Mirjam vysvětluje jako „hořké moře" či „moře hořkosti" (od hebr. márór - „hořkost" či már - „hořký" a jám - „moře").

Výklad, že jméno Maria znamená „hvězda mořská" (stella maris), vzniklo pravděpodobně omylem, kdy na základě výkladu církevního otce sv. Jeronýma, že jméno Maria (resp. jeho pořečtělý tvar Marjám) znamená „kapka moře" (hebrejské mar sv. Jeroným překládal do latiny jako stilla - „kapka" a jám pak jako maris - „moře"), latinsky stilla maris, časem podle všeho došlo k chybnému přepisu na latinské stella maris - „hvězda mořská", jež však navzdory této chybě či nepřesnosti vhodně a věrně vyjadřuje úlohu a poslání Panny Marie, jak je vykládáno v průběhu dějin křesťanství, jako např. u sv. Bernarda z Clairvaux ve výkladu Lk 1,27 nebo v kázání sv. Antonína Paduánského.

 

Související články:

Bernard z Clairvaux: A jméno té panny bylo Maria 
R. Zavalloni: Učení sv. Antonína Paduánského o Marii 1/6
R. Zavalloni: Učení sv. Antonína Paduánského o Marii 6/6
Reginald Dacík: Svatý Bernard, Pěvec Matky Boží
Stará irská litanie k Panně Marii

 

Lukáš Drexler, 10.7. 2010

Přečteno 3132x

další křesťanské pojmy