věrouka, Boží milost, spása, charitologie, antropologie, soterologie
- zejména charitologická hereze šířená mnichem Pelagiem (počátek 5. stol), jež popírá pravověrné učení o dědičném hříchu a jeho důsledku na lidskou přirozenost a o nezbytné úloze Boží milosti pro spásu člověka. Podle této hereze pád prvních lidí dal pouze "špatný příklad" dalším lidem a nikoli že by onticky narušil přirozenost každého dalšího člověka, potomka Adama a Evy. O Boží milosti pak tudíž praví, že není bezpodmínečně nutná ke spáse, ale podle Pelagia je pouze pomocnou silou k individuálnímu lidskému úsilí. Pelagius tak popíral mj. znovuzrozující účinnost křtu, který dle něj pouze odpouští dřívější osobní hříchy a nikoli že by smazával dědičný hřích a jeho důsledky, jak naopak tvrdí Církev.
Proti tomuto učení razantně vystupoval sv. Augustin. Učení bylo také odsouzeno Církví již v 5. stol., později ho odsoudil i Tridentský koncil.
Viz též heslo Semipelagianismus.
Lukáš Drexler, 6.3. 2008
Přečteno 2480x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.