Bible
(z řec. εξηγησις [exégésis] - "vyjádření", "vypravování", "vysvětlení", "interpretace")
- obecně vědecké zkoumání a výklad jakéhokoliv textu či písemnosti, v křesťanství pak zejména Bible.
[Lukáš Drexler]
Jde-li o knihu, spis zcela jiného kulturního, historického, jazykového i psychologického prostředí, jako je tomu u knih Písma svatého, je nesmírně důležité studium literárních druhů, ve kterých tyto knihy a spisy byly napsány a které jsou velmi často zcela odlišné od našeho způsobu psaní a vyjadřování. Studium biblických literárních druhů ve světle a za pomoci jiných starověkých semitských a příbuzných spisů a literárních děl je výsostným cílem pravé, vědecké, moderní exegeze. Toto nesmírně důležité studium vřele doporučuje Pius XII. v encyklice Divino afflante Spiritu. V literárních druzích Písma svatého jsou pochopitelně všechny básnické, jazykové, řečnické i stylistické obraty a útvary jako v ostatních jazycích a literárních písemnostech všech dob a všech národů.
[František Kotalík; převzato z Jan Merell: Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963, a upraveno redakcí Revue Theofil.]
Lukáš Drexler, František Kotalík, 28.3. 2009
Přečteno 2397x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.