duchovní život
(z řec. ασκησις [askésis] - "cvičení", "praktikování", "průprava")
Askeze je trvalé úsilí o dosažení křesťanské dokonalosti cvičením, které dopomáhá duchu (a vposledku Duchu) k nadvládě nad tělem a jeho vášněmi, k pěstování ctností a ke spojení s Bohem. Poněvadž však toho nelze dosáhnout bez účinné Boží pomoci ("Beze mne nemůžete činit nic"; J 15,5.), náleží k tomuto cvičení též umění modlit se a umění těžit ze svátostných zdrojů.
Askezí se zabývá asketika.
[Karel Sahan; převzato z Jan Merell: Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963. Redakčně upraveno.]
Myslí se jí jak snaha člověka, tak metoda, kterou používáme k tomu, abychom mohli projít třemi stádii duchovního života: očištěním srdce, osvícením mysli a zbožštěním. Toho dosahujeme skrze naplňování Kristových přikázání. Askeze je tedy jak snahou zachovávat Pánova přikázání, tak uzdravováním člověka ve smyslu dosažení harmonie mezi jeho duchem, duší a tělem.
[Michal Dvořáček]
Lukáš Drexler: Tři údobí duchovního života
Michal Dvořáček: Teologické pojetí pravoslavné askeze a její současný rozměr z pohledu učení Církve
Ewa Wipszycka: Antropologie sv. Antonína Poustevníka a askeze
Karel Sahan, Michal Dvořáček, 2.4. 2009
Přečteno 4148x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.