Nacházíte se na: Theofil > Duchovní život > Dopisy Markétě 5

Dopisy Markétě 5

bl. Alžběta od Trojice, 25.2. 2013

"Na karmelu je všechno rozkošné, protože všude nacházíme Pána Boha. Čím dál tím víc se mi zdá, že karmel je kouskem nebe," píše mj. ve svém dopise č. 97 blahoslavená karmelitka Alžběta od Trojice (+ 1906).

 

Úvod k dopisům 

 

D 97

[10. října 1901]

J. M. + J. T.[1]

Dijonský karmel ve čtvrtek

 

Markétko moje drahá,

máme na karmelu oslavy, protože včera byly volby. Kdybys jen věděla, jak mi Pán Bůh dal dvě další dobré matky, když mi vzal naši dobrou Matku, kterou mám tolik ráda. Vidíš, je to úžasné, a tak mám ještě raději svého dobrého Mistra, který svou malou takto rozmazluje. Naše drahá Matka podpřevorka byla zvolena převorkou a můj dobrý Anděl podpřevorkou: tato dobrá zpráva potěší moji drahou maminku, chtěla jsem vám to oznámit co nejdřív. U příležitosti voleb máme licenci, to znamená, že se můžeme přes den navštěvovat. Ale víš, život karmelitky je ticho, a také je miluje nade vše! Jak je ten karmel dobrý, nenacházím dost výrazů, abych to vypověděla! V úterý budeme mít slavnost svaté Terezie, už teď se na to těším. Budeme mít v chóru Nejsvětější svátost a myslím, že tam zůstanu celý den, jak se mi bude chtít, tak si umíš představit, jak si budu dopřávat! Budete tam se mnou, moje drahé. Tak ráda o vás mluvím s Pánem Bohem... Tam u Něho se s vámi setkávám, protože pro duše není odloučení. Jak jen vás mám ráda! Nikdy jsem to tolik necítila! ...

Co se týká zajímavých věcí, měly jsme praní. Pustila jsem se do toho s takovou vervou, že jsem měla večer puchýře, ale na karmelu je všechno rozkošné, protože všude nacházíme Pána Boha. Čím dál tím víc se mi zdá, že je karmel kouskem nebe. Ach! Jak děkuji svojí milé mamince, že řekla své „fiat", které mi otevřelo toto vězení lásky. Taky děkuju svojí maličké, která toho tolik udělala pro svou starší sestru. Pán Bůh to všechno ví. Ach, jak vás miluje! Víš, je to pro mě tak dobré, když vidím všechnu tu lásku, kterou vás zahrnuje, moje drahé, mám vás tolik ráda! Jaké štěstí, že se naší mamince už daří lépe! Jsem tak ráda, když vím, že jste u té milé paní de Guardia, myslím, že nezapomíná na Bětušku, která má pro ni ve svém srdci vyhrazené místo. Poděkuj Markétě a Janě za všechny pozornosti, jsem jim tak vděčná za lásku, jíž obklopují moji maličkou... Představuju si, jak o mně spolu mluvíte, ale kdybyste věděli, jak i já, za milými mřížemi karmelu, o vás mluvím se svým Milovaným, s Tím, který je samá Láska ...

S Bohem, moje maličká, loučím se s tebou a jdu na matutinum, odnáším si tě ve své duši.

Obejmi moji milou maminku, řekni jí, že ji mám ráda z celého srdce, z celého srdce. Tisíceré něžné pozdravy Markétě a Janě a speciální pozdrav paní de Guardia a mé drahé paní Berthové, kterou mám tak ráda. Děkuju, že jsou tak hodné k mamince. A pro sebe si nech to nejlepší z mého srdce.

 

A. od Trojice

 

V úterý ještě větší sjednocení[2].

  

[Z francouzského originálu přeložila Alžběta Dřímalová.]  

 

Více o bl. Alžbětě od Trojice 

 

Související články:

Raoul Plus: Jsme nebem  
Alžběta od Trojice - životopis
Alžběta od Trojice: Můj Bože, Trojice 
Lukáš Drexler: Alžběta od Trojice - recenze  

 

Poznámky:


[1] Značka J. M. + J. T. znamená Josef, Maria, Ukřižovaný, Jan od Kříže a Terezie od Ježíše, hlavní patroni karmelitánského řádu.

[2] Víceméně dobové označení (jako přání) skutečnosti duchovní blízkosti v modlitbě.

 

[RSS]

Přečteno 1305x

další články