Nacházíte se na: Theofil > Duchovní život > Dopisy Markétě 22

Dopisy Markétě 22

bl. Alžběta od Trojice, 16.6. 2015

Další dva dopisy rodné sestře Markétě od blahoslavené karmelitky Alžběty od Trojice (+ 1906). Alžběta píše: "Ať Mistr sytí tvoji duši na hostině lásky, ať tě zaplaví a zmocní se tě, moje maličká, abys už nebyla ty, ale On!"


Úvod k dopisům 

 

D 245

[8. října 1905]

 

Moje drahá sestřičko,

v pondělí, když ses mě ptala, kdy budu mít exercicie,[1] jsem nevěděla, že Pán Bůh a naše ctihodná Matka je připravili na dnešní večer. Prosím tě tedy o svatého Jana od Kříže,[2] budu ho potřebovat na svou cestu, pak ti ho vrátím, na jak dlouho budeš chtít; jsem tak ráda, že ti prospívá... Beru tvou dušičku s sebou. Moc se modli za svou Bětušku a nezapomeň vést i svého andílka, aby se modlil za svoji tetičku, aby plně odpovídala na milosti svého Mistra. Buďme svaté, sestřičko, neboť „On je svatý",[3] a proto nepřestávejme milovat. Maminko a miminka, posílám vám svůj nejmilejší pozdrav.

Díky za kalamář.

 

D 260

[začátek ledna 1906]

J. M. + J. T.[4]

 

Moje drahá sestřičko,

ty tříkrálové mazance jsi mi nabídla s takovým jemnocitem, že jsem tvou zakázku předala naší drahé Matce. Protože si ji nesmíme zadat v sobotu, naše hodná Matka přijímá tvou ušlechtilost a moc ti děkuje, že nás tak rozmazluješ; pomůžeš zachovat starobylý zvyk karmelu a naše svatá matka Terezie bude z nebe žehnat tobě i tvým andílkům. Bylo by velice dobré, kdybys mohla nechat poslat mazance brzy, na desátou hodinu, protože moje sestra Anežka se vždycky obává zpoždění. Tvoje vynikající čokoláda byla ušetřena pro tuto příležitost: vidíš, naše malá oslava v refektáři půjde celá na tvůj účet, i když je to v sobotu, a ne v neděli. Ať Mistr sytí tvoji duši na hostině lásky, ať tě zaplaví a zmocní se tě, moje maličká, abys už nebyla ty, ale On! Celý můj den 1. ledna uplynul u Pána Boha, svěřila jsem mu prosby za Markétku a za celé její hnízdečko; aby nad vámi rozprostřel své nejněžnější požehnání. Líbám tě, maminko, i s tvými dvěma poklady, na něž jsem hrdá v lásce tety, která je zároveň tak trochu láskou mateřskou.

Tvá starší sestra,

„Chvála slávy."[5][Z francouzského originálu přeložila Alžběta Dřímalová.]   

 

Více o bl. Alžbětě od Trojice 

 

Související články:

Raoul Plus: Jsme nebem  
Alžběta od Trojice - životopis 
Alžběta od Trojice: Můj Bože, Trojice 
Lukáš Drexler: Alžběta od Trojice - recenze  

 

  Poznámky:

[1] Exercicie neboli duchovní cvičení určené k obnovení vztahu s Bohem.

[2] Alžbětina kniha, kterou půjčila Markétě.

[3] 1 P 1,16.

[4] Značka J. M. + J. T. znamená Josef, Maria, Ukřižovaný, Jan od Kříže a Terezie od Ježíše, hlavní patroni karmelitánského řádu.

[5] Od roku 1906 se Alžběta podepisuje tímto „novým jménem", které chce mít v nebi. Odkaz na Ef 1,12.

[RSS]

Přečteno 1032x

další články