Nacházíte se na: Theofil > Umění, kultura > Křížový vrch v Rudě

Křížový vrch v Rudě

Petr Hudec, 29.2. 2008

Jsou u nás ještě místa bez billboardů! Jedním z nich je krajina nízkého Jeseníku, kterou mnozí lidé jen projedou na cestě do rušných sportovních středisek položených severněji. A přece si tato větrná krajina režné krásy zasluhuje pozornost. Můžete v ní najít místa, kde se zastavil čas. Leží na ní tíha sudetské minulosti, ale pomalu se již uzdravuje. Noví obyvatelé se pomalu stávají starousedlíky a jejich vztah se vzájemně upevňuje.

 

6-men2.jpgJedním z míst, kudy významně prošla minulost, je Ruda. Kdysi rušná vesnička byla hornickou osadou (odtud její název). V letech 1756-1758 zde byl postaven barokní kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné. Zatímco v Římě byla vnímána sněhová přeháňka 5. srpna roku 352 jako zázračné znamení a dala podnět ke vzniku úcty k Panně Marii Sněžné a postavení kostela Santa Maria Maggiore, zde by se nad tím nikdo moc nepozastavoval.

V roce 1760 byla nad Rudou postavena křížová cesta. Nepřipraven jsem před ní kdysi stanul a byla pro mě nečekaným zjevením. Pískovcové reliéfy modelovala dovedná ruka i zub času, barví je lišejníky a češe vítr. Ohradníky vytýčily směr cesty. U šestého zastavení závěj roušky Veroničiny, za plotem netrhaná jablka jako Jidášem pohozené stříbrňáky, keře loňských šípků rudě doutnají a místo zvonů zazní z dálky jen naříkání cirkulárky...

Nemíří sem procesí, ale zamyšlení poutníci. Smysl dávají Křížovému vrchu lidé a to je důvod, proč o něm píšu - abychom docela nezapomněli. Má lepší zuby lhostejnost nebo zub času?

Foto: Petr Hudec

 

Křížový vrch v Rudě v Galerii Theofil  

 

Z e-obchodu Theofil:

Křížová cesta v Koloseu  Jít s Ježíšem Jeho rány nás uzdravily Cestou za Kristem

 

[RSS]

Přečteno 1391x

další články