Nacházíte se na: Theofil > Různé > Stehlík

Stehlík

Petr Hudec, 16.3. 2008

Velký pátek je dnem hlubokého mystéria pro toho, kdo nedrží sklenici duše dnem vzhůru. Rozhodl jsem se loni s přáteli vyhledat v okolí křížovou cestu v přírodě a vzpomněl jsem si, že by měla být nějaká v Kvasicích u Otrokovic. A tak jsme se tam vypravili.

 

stehlik-1-men2.jpgMístní usedlíci nás k ní nasměrovali s poukazem, že je ve velmi špatném stavu. Našli jsme ji v aleji stromů, která lemuje poměrně rušnou silnici. Zašlé litinové reliéfy vydávaly svá poselství jen tomu, kdo byl schopen konzultovat se svou pamětí, co bývá u jednotlivých tajemství zobrazováno. Někdy zůstal jen sokl s ohnutým drátem. Je zvláštní, že zchátralé kostely, kaple a kříže získávají nový druh naléhavosti, kterým nás jsou schopny oslovit tak, jak to blýskavá novost neumí. Vrchol kopce nám nabídl mnoho metafor. U čtrnáctého zastavení jsme potkali dva muže, kteří si sem přijeli zakouřit, dát řeč. Relikty religiozity ukryté v podvědomí je přesvědčily, že k jejich rozhovoru je stehlik-2-men.jpgvhodné zrovna toto místo a bezděky si vybrali právě toto zastavení. „Jasně, jako hrob, spolehni se!" Střepy a odpadky svědčily, že je toto místo všeobecně uznáváno. Na vrcholu Golgoty, tam kde se Kristus „nedovolal", byl vztyčen vysoký zesilovač telekomunikačního signálu. Tomu ustoupil Kristův kříž, přeražený v půli. Bolestně tak stvrzuje amputaci ducha tohoto místa. Zůstaly jen kamenné kříže lotrů. Novým způsobem zde platí slova: „Náboženství Boha, který se stal člověkem, se setkalo s náboženstvím člověka, který se touží stát bohem."

Naše velkopáteční cesta byla nakonec zkřížena stehlíkem. Podle středověké legendy tento ptáček přiletěl na Golgotu, aby vytrhl Kristovi z hlavy alespoň jeden trn. Přitom ukápla na jeho hlavu kapka krve a od té doby má kolem očí krásné rudé zbarvení. Také symbolizuje duši, která po smrti vzlétne do nebe. Naděje umírá jako poslední. A o Velikonocích vstává z mrtvých!

Foto: Petr Hudec 

 

Od téhož autora: 

Petr Hudec: Křížový vrch v Rudě
Petr Hudec: Kristus bungee jumping

 

Z e-obchodu Theofil: 

Hledět na probodeného Malá encyklopedie velikonoc Moje Velikonoce Pascha Tajemství velikonoční radosti

 

[RSS]

Přečteno 2084x

další články