Mechtilda Magdeburská, 13.6. 2019
Německá středověká mystička Mechtilda Magdeburská (13. stol.) předestírá věčný chvalozpěv Trojjediného, jak jej zaznamenala do svého spisu "Tekoucí světlo Božství".
Hle, nyní slyš, jak Svatá Trojice sebe samu chválí svou moudrostí bez počátku a svou dobrotou bez konce a svou věčnou pravdou a svou celou věčností. Jen poslyš ten nejsladší, ten nejvyšší, ten nejrozkošnější hlas, jak Svatá Trojice sama v sobě zpívá plným hlasem, z něhož se vyřinuly sladké hlasy všech svatých, jimiž kdy bylo zpíváno v nebi i na zemi a ještě bude věčně.
Hlas Otcův v chvalozpěvu praví: „Jsem tryskající Pramen, jejž nikdo nemůže vyčerpat. Ale člověk sám může velice snadno ucpat své srdce daremnou myšlenkou, že neodpočívající Božství, které stále pracuje bez práce, nemůže téci do jeho duše."
Syn zpívá takto: „Já jsem vracející se Bohatství, jež nikdo nemůže udržet než jediná dobrota, která vždy tekla a stále poteče z Boha a která se opět všechna vrátí s jeho Synem."
Duch Svatý zpívá tuto chválu: „Já jsem nepřekonatelná Síla Pravdy, jež se ukazuje na člověku, který slavně vytrvává s Bohem, ať se děje cokoliv."
Takto zpívá celá Trojice: „Jsem tak pevná ve své nerozdílnosti, že mne nikdo nemůže rozdělit ani rozrazit v celé mé věčnosti."
[Mechtilda Magdeburská: Tekoucí světlo Božství, V, 26. Český překlad je převzat z vydání: Mechtilda Magdeburská: Tekoucí světlo Božství, Stará Říše na Moravě 1920, který ze staré němčiny přeložil Josef Ševčík a Ludvík Vrána. Tento původní český překlad byl podle německého originálu a s přihlédnutím k překladu anglickému (Mechthild of Magdeburg: The Flowing Light of the Godhead, New York 1995, přel. Frank Tobin) a italskému (Mechthild von Magdeburg: La luce fluente della Divinità, Firenze 1991, přel. Paola Schulze Belli) upraven redakcí Revue Theofil.]
Hřešit je ďábelské
O pozdravu naší Paní
Kterak duše chválí Svatou Trojici
Kterak poroučet Ave Maria naší Paní
Úlohy požehnané lásky jsou rozmanité
Jak za dnů bolestí zjevuje Kristus své rány
Atanáš Alexandrijský: Trojice je svatá a dokonalá
Jean-Baptiste Chautard: Přesvatá Trojice, plnosti božského života!
Marie od Vtělení (Guyart): Uchvácena a pohlcena viděním Nejsvětější Trojice
František od Panny Marie: Účast Panny Marie na životě Nejsvětější Trojice
Irenej z Lyonu: Pánem je Otec, Pánem je Syn, Pánem je i Duch Svatý
Basil Veliký: Kdo přijímá Ducha, přijímá zároveň Otce i Syna
Mechtilda Magdeburská: Kterak duše chválí Svatou Trojici
Augustin: Otec, Syn a Duch Svatý - jeden a pravý Bůh
Bernard Przybylski: Matka Boží a Nejsvětější Trojice
Albert Veliký: Modlitba k Nejsvětější Trojici
František Saleský: List o narození Páně
Alžběta od Trojice: Můj Bože, Trojice
Andělská chvála Trojice svaté
Portrét Evagria Pontského
Evagrius Pontský (4. stol.) byl jednou z nejvlivnějších a nejznámějších osobností starověkého mnišského života a velmi plodným autorem mnišské asketické a teologické literatury, který je považován za prvního systematizátora tehdejší mnišské zkušenosti. Více se o něm dozvíte v jeho portrétu v sekci Křesťanské osobnosti.