Nacházíte se na: Theofil > Duchovní život > Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 2

Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 2

sv. Terezie z Lisieux, 29.4. 2008

Další z dopisů známé francouzské světice a učitelky církve sv. Terezie z Lisieux (1873-1897) svému duchovnímu bratru - misionáři. "Nemů­žete být svatým napolo, musíte jím být zcela, nebo jím nebudete vůbec..."

 

21. června 1897

 

terezie-z-lisieux-men2.jpgNikdy si nemyslete, že mě nudíte, ani že mě činíte roztržitou, mluvíte-li o sobě. Bylo by možné, aby se sestra nezajímala o vše, co se týká bratra? A co se týká roztržitosti, nemáte se proč bát, naopak. Vaše listy mě spojují více s dobrým Bohem, dávajíce mně patřit zblízka na divy jeho lásky...

Když jsem přečetla Váš první dopis z 15. října 1895, myslela jsem si totéž, co Váš duchovní vůdce. Nemůžete být svatým napolo, musíte jím být zcela, nebo jím nebudete vůbec...  Nemyslete si, že mě polekáte, vypravujíce mi „o svých promrha­ných krásných letech". Nikoliv. Děkuji Ježíši, jenž na Vás shlédl láskyplným pohledem, jako kdysi na mladíka v evangeliu. Jste šťastnější než on, neboť jste věrně odpověděl na Mistrovo pozvání. Vše jste opustil, abyste jej násle­doval a to v nejkrásnějším věku života - v osmnácti letech. Ó bratře, jak můžete pět o dobrodiních Pá­ně...! Vhodíme-li své chyby s dětinnou důvěrou do výhně lásky, mohly by zůstat nespáleny?

Vím, že byli světci, kteří za života konali úžasná umrtvování, aby shladili své hříchy. Ale co chcete: „V domě nebeského Otce je mnoho příbytků." Ježíš to řekl a já se ubírám cestou, kterou mi naznačuje. Snažím se o to, abych se už v ničem nezabývala sebou, a vzdávám se Ježíši, aby ve mně ráčil sám působit, neboť jsem si nevyvolila přísný život, abych smývala své hříchy, nýbrž hříchy bližních.

Právě čtu znovu své psaníčko a táži se, zda mi porozumíte, neboť jsem se velmi špatně vyjádřila. Nemyslete si, že Vám vytýkám lítost, kterou máte nad svými hříchy, a touhu je smýt. Ó, jsem od toho daleko. Však víte, nyní jsme dva: dílo bude po­stupovat rychleji a já svým způsobem vykonám více práce než Vy. Pak doufám, že Vás jednoho dne Ježíš uvede na tutéž cestu jako mě.

 

(Převzato s laskavým svolením České dominikánské provincie z revue pro duchovní život Na hlubinu, č. 6, 1928. Mírně jazykově upraveno redakcí RTh.)

 

Terezie z Lisieux: Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 1
Terezie z Lisieux: Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 2
Terezie z Lisieux: Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 3

 

Od téže autorky:

  K andělu strážci
Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 1
Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 2
Dopisy duchovnímu bratru-misionáři 3
Z dopisů sv. Terezie z Lisieux paní Guérinové
Sebeodevzdání v zápalnou oběť milosrdné Lásce Boží  
Apoštolát modlitby nad apoštolát slova 
Sestřence Marii Guérinové 

 

[RSS]

Přečteno 2059x

další články