Nacházíte se na: Theofil > Duchovní život > Chceme-li být spaseni, pak to závisí na nás

Chceme-li být spaseni, pak to závisí na nás

sv. Veronika Giuliani, 4.7. 2021

Bůh nám dal svobodnou vůli, ale ta nalezne svoji spásu jen tehdy, přymkne-li se svobodně k vůli Boží, jak píše stigmatizovaná kapucínka sv. Veronika Giuliani (+1727) ve svém Deníku.

 

veronika-giuliani-010-men.jpgNyní vím, že všechno dobro pochází od Boha a každé zlo od nás, z našich zlých náklonností a z naší zkažené a vždy ke zlému nakloněné přirozenosti. Bůh nám ponechal svobodnou vůli, my ji však máme vkládat do Jeho rukou, abychom se vždy drželi Jeho vůle. Chceme-li být spaseni, pak to závisí na nás. Je to vážná věc! Krátce o tom pohovořím, chci však, aby to v mé duši bylo dobře usazeno: s pomocí Boží chci a musím zůstávat v ano a upevnit se v ne - taktéž i v těchto zápiscích, aby samotný představený a otec byli svědky mé duše a všech slibů daných Bohu. Usiluji rovněž zůstávat ve svém znicotnění při všech svých činnostech. Zdá se mi, že všechny milosti udílené Bohem mé duši mi pomáhají ve cvičení se v pokoře a znicotňování, v nenávisti k chvále a v životu skrytém v Bohu. Vše nechť je k slávě Boží!

 

[Veronika Giuliani: Deník, IV, 26. prosince 1719. Z polského vydání Święta Weronika Giuliani: Dziennik życia wewnętrznego. Miłość pozwoliła się odnaleźć, Kraków 2019, s. 197 (orig. S. Veronica Giuliani: Diario della vita interiore, ed. Leonne Veuthey), přeložil Lukáš Drexler.]

 

Od téže autorky:

O ranách Pána Ježíše  
Láska, která spojuje duši s Bohem  
Výzva hříšníkům 

 

Související články:

Robert Bellarmin: O lásce k Bohu  
Vincenc Ferrerský: Pokora a sebezapření  
Pio z Pietrelciny: Pokora je pravda, a pravda je, že bez Boha jsme nic 
John Henry Newman: Bůh a já 9 

 

[RSS]

Přečteno 610x

další články