Elisabeth Leseur, 4.7. 2007
Úryvek z díla francouzské autorky Elisabeth Leseur (1866-1914), již více, včetně dalších ukázek z jejích děl, představujeme v sekci Křesťanské osobnosti. Zde se jedná o výňatek z "Myšlenek", který lze do jisté míry chápat jako osobní "vyznání víry" této služebnice Boží.
13. dubna 1905
+
Per Crucem ad Lucem.(1)
V posledních chvílích Umučení Kristova, když se veškerá jeho požehnaná krev rozlévala po zemi, aby ji oplodnila, když s rukama a nohama probodenýma žil svou poslední hodinu a byl pronikán lidskou bolestí takového stupně, že ji nemůžeme pochopit, praví nám Evangelium, že země se pokryla temnotou.
Pane, v našem životě a v naší duši jsou rovněž hodiny hustě zahalené temnotami, bolestné hodiny, kdy nám závoj vržený na naše srdce skrývá vše upokojující, kdy trpíme, aniž nás zde na zemi může něco utěšit.
Šťastni ti, kteří Tě v takové době a za vnějších temnot mohou vidět alespoň v rozjímání, Jediný Živoucí, ó Ježíši Kriste! Šťastni ti, kteří mohou stisknout svýma malátnýma rukama nohy kříže, opřít své znavené čelo o Tvé probodené ruce a položit své srdce, jež zlomila bolest, na toto Srdce, které tolik vytrpělo a které vědělo, co je to mít soustrast a milovat.
Věřím, že utrpení seslal Bůh člověku z velké myšlenky lásky a milosrdenství.
Věřím, že Ježíš Kristus přetvořil, posvětil a skoro zbožštil utrpení.
Věřím, že utrpení je pro duši veliké dílo zadostiučinění a posvěcení.
Věřím, že utrpení je plodné právě tak, ba více než naše slova a naše skutky a že hodiny Umučení Kristova jsou pro nás mnohem mocnější a větší před Otcem, než samotná léta kázání a pozemského putování.
Věřím, že mezi dušemi, mezi těmi, které jsou zde na zemi a které se kají a mezi těmi, které dosáhly pravého Života, obíhá mohutný a ustavičný proud stvořený z utrpení, ze zásluh a z lásky všech těchto duší, a že naše nejnižší bolesti a nejlehčí úsilí mohou Božským působením dostihnout drahé i vzdálené duše a přinést jim světlo, mír a svatost.
Věřím, že ve věčnosti nalezneme své milé, které znaly a milovaly kříž, a že jejich a naše utrpení se rozplyne v nekonečnu Lásky Boží a v radosti z trvalého sjednocení.
Věřím, že Bůh je láska a že utrpení je v jeho rukou prostředek, jejž požívá jeho láska, aby nás přetvořila a změnila.
Věřím v Obcování Svatých, ve vzkříšení těla, v život věčný.
Ježíš na kříži řekl toto jemné a bolestné slovo: „Žízním."
Odedávna po letech a po staletích celé lidstvo opakuje toto slovo. Rty i duše jej tiše nebo hlasitě vyrážely a každý jej za sebe pronáší buď s přízvukem zoufalství nebo víry.
Přišel můj den, Pane! Již odedávna zde trval jeho úsvit pod panstvím Tvého slova a pod vlivem Tvé lásky, rovněž i působením pomalého utrpení, jež Ti sloužilo k Tvému dílu obnovení.
Přišla zkouška, lámající navždy mé srdce a odnášející mu jednu z nejdražších laskavých něžností, jež nic nenahradí, stvořenou z mateřství, přátelství a z důvěrného bratrského citu.
A nyní z celé své duše pronáším, Pane, bolestné slovo: „Žízním, Sitio!" Žízním po míru, který Ty Jediný dáváš a který přetvořuje život, žízním po jistotě a po živoucím klidu, který je jedině v Tobě. Žízním po světle, po poznání, vidění a chápání, jako budeme chápat a vidět na věčnosti.
Žízním po hluboké náklonnosti, po laskavosti, po zbožštění duše, po důvěrné a silné jednotě v Tobě.
Má duše žízní se oddat, se odevzdat, být pochopena a milována, vše pochopit a se vším se sdílet.
Sténá po tom, co trvá, a chtěla by často setřást břímě nepochopení, nepřátelství a obmezenosti, jež ji zvenčí tísní a zraňuje.
Žízním po nekonečnu, po nesmrtelnosti, po oné potěše duší, což poznáme jedině tam, kde nic nehyne.
Žízním po životě, po jediném Životě, plném, věčném, po tom, abychom se shledali v nitru Nekonečné Lásky se všemi svými známými.
Můj Bože, žízním po Tobě!
Tento křik, který vyrážím v tuto chvíli, má duše řekne ještě mnohokrát, než půjde k Tobě, ó Ježíši! Říkám s Tebou: „Sitio!"(2)
Když toto slovo vyšlo z Tvých rtů, vykonal jsi svůj úkol na tomto světě. Ty jsi se modlil, pracoval, trpěl a „neztratil jsi nikoho z těch, které Ti svěřil Tvůj Otec". - Budiž tomu stejně tak u mne a za osamělosti a v době, kdy jdu k Tobě jako k Příteli, prokazujícímu dobro, jestliže kladu posléze tuto bolestnou výzvu, ať alespoň s Tvou oporou vyplním svůj úkol, ať jsem statečná jako křesťanka a apoštol a ať nikdy mně mé tajné vzlety k věčnu nedávají zapomínat na ty na zemi, kteří stenají a trpí. Ať miluji více a více své bližní a bratry lidi. Jedině tehdy pak budu mít právo říci s Tebou: „Pane, neztratil jsem nikoho z těch, které jsi mi svěřil..." Neprosila jsem Tě, abys mne odebral ze světa, ale abys mi zde dovolil plnit Tvou vůli a dílo, které jsi mi určil. Od nynějška můžeš, když jsi mne očistil, odvést k Sobě do svého Světla a Lásky, v níž už žijí Ti, které jsem tolik milovala a v níž se ostatní jednoho dne se mnou spojí. Poněvadž více než kdy jindy žízním po tom, abych se s nimi setkala, se svými miláčky, žízním po životě s nimi, po poznání, po chápání, po lásce, žízním po Tobě, můj Bože!
(Z knihy Alžběta Leseurová, V náručí Božím, Deník vnitřního života, Edice Krystal - Knihovna Revue Na hlubinu, Olomouc 1936, přel. E. Soukup a K. Vach, s. 104-107. Vybraný úryvek je mírně jazykově upraven redakcí Revue Theofil.)
Silvestr Braito: Cesta kříže
Jindřich Suso: Povzbuzení duši
Silvestr Braito: Kříž nad vodou
Jindřich Suso: Před ukřižováním
Bernard z Clairvaux: Pod křížem
Juliana z Norwiche: Osmé zjevení Boží lásky
Tomáš Akvinský: Proč Kristus zemřel na kříži?
Bratr Roger, Matka Tereza: Pán Ježíš umírá na kříži
Markéta Marie Alacoque: Chtěla jsem jen a jen kříž
Růžena z Limy: Kříž - jediné pravé schodiště do ráje
Wacław Hryniewicz: V kříži je příslib nové budoucnosti
Brigita Švédská: Jak byl Kristus bičován a odsouzen k smrti
Cyril Alexandrijský: Ježíš Kristus dal své tělo za život všech lidí
Ludvík Maria Grignion z Montfortu: Okružní list přátelům Kříže 1
Hans Urs von Balthasar: Ježíšova smrt je interpretem jeho života
Lev Veliký: Kristův Kříž - zdroj veškerého požehnání a příčina všech milostí
Bruno Forte: Ukřižovaný Bůh je zjevením krásy, která zachraňuje
Lactantius: Dřevo pomazané krví beránka je symbolem Kříže
František Saleský: Hora Kalvárie je pravou univerzitou lásky
Wincenty Myszor: Symbolika kříže podle sv. Ireneje z Lyonu
Tomáš Kempenský: O rozjímání nad Kristovým utrpením
Jan Damašský: Drahocenné a úcty hodné dřevo Kříže
Tomáš Špidlík: Tajemství kříže z hlediska teologie
Ambrož Milánský: Kříž Kristův nám navrací ráj
Jan Zlatoústý: Kříž je světlem celého světa
Pavel Evdokimov: Láska podle míry Boha
Zrozeni Bohem v bolesti Kříže
(1) Latinsky „Skrze Kříž ke Světlu". Pozn. RTh.
(2) Latinsky „Žízním!". Pozn. RTh.
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.