Byla Kristova volba vyvolit si za apoštoly pouze muže jen dobovým konstruktem, nebo k tomu měl Kristus hlubší důvody, jimiž nám chtěl - podobně jako jakýmkoliv svým slovem nebo gestem - coby vtělený a zjevující se Bůh říci něco podstatného? K tomu se vyslovuje ve své encyklice věnované důstojnosti ženy svatý papež Jan Pavel II. (+2005), ze které přinášíme k tomuto tématu stěžejní úryvek.
Přečteno 69xcelý článek
Jak přirozené zjevení, kterým je samotné Boží stvoření, tak nadpřirozené Zjevení Starého i Nového Zákona jasně zjevuje tu pravdu, že člověk je stvořen jako muž a žena - muž k ženě a žena k muži a muž s ženou společně pro třetího, jakým je jejich společný potomek. V tom, ale ne jen v tom, je člověk coby společenství plodné lásky odrazem Společenství odvěkého, tj. Společenství tří Osob Nejsvětější Trojice, která stvořila člověka, aby se stal slávou Boží. To je povoláním člověka a jeho věčným štěstím.
Přečteno 146xcelý článek
Všechno, co stvořil Bůh, nese jeho stopu, ze všeho nejvíc pak člověk, který je korunou tvorstva a obrazem samotného Boha: Boha, který je společenstvím Tří Osob. Proto i člověk odráží tuto skutečnost a je stvořen jako společenství osob, které vyjadřuje bytostné společenství rodiny: muž, žena a jejich společné dítě coby plod jejich vzájemné manželské lásky. Tuto skutečnost zvýrazňuje i pasáž v dokumentu o manželství Polské biskupské konference z roku 2009.
Přečteno 596xcelý článek
Zejména k příležitosti Slavnosti Všech svatých a Vzpomínky na všechny věrné zemřelé je vhodné zamyslet se nad skutečností jediné Církve, sestávající jak z nás, věřících putujících dosud v tomto světě, tak z těch, kteří nás předešli k Pánu a buď podstupujících očistcová muka, nebo se již těšících blaženému patření na Boží tvář, a nad vzájemnou výměnou duchovních dober v tomto jediném Těle Kristově. K tomu nám může posloužit úryvek z apoštolské konstituce papeže Pavla VI. "Indulgentiarum doctrina" ("Nauka o odpustcích"), která není suchopárným úředním dokumentem, ale naopak sdílením moudrosti Církve, kterou má Církev od Ducha, jehož Církvi udělila Vtělená Boží Moudrost - Syn.
Přečteno 2947xcelý článek
Představení dokumentu Papežské biblické komise "Inspirace a pravda Písma svatého: Slovo, které pochází od Boha a mluví o Bohu pro spásu světa".
Přečteno 4401xcelý článek
Závěr pastýřského listu J. V. Jirsíka. Biskup píše o výchově dětí, o svěcení svátečního dne a vyzývá k modlitbám za druhé. "Milované, drahé ovečky, tlučme tedy, prosme, modleme se!"
Přečteno 1883xcelý článek
Druhá část pastýřského listu J. V. Jirsíka. Biskup promlouvá o lásce a lásce k bližnímu, o chudých a bohatých, o soužití Čechů a Němců, o nadřízených a podřízených a o právu na soukromý majetek. "I pravím vám ve jménu Páně, nebude lépe, pokud mezi námi neobživne láska, ta láska, která se rodí z pravé Kristovy víry a která vládla mezi prvními křesťany. Ó, kéž by vás všechny zachytil svatý oheň této lásky, milované ovečky moje!"
Přečteno 1794xcelý článek
Přinášíme vám první pastýřský list českobudějovického biskupa Jirsíka. V úvodní části hájí pravou víru a katolickou církev. "Víra též otevírá v srdci bohatý pramen nejsladší útěchy. Není žádný článek víry, pokud mu člověk náležitě rozumí, který by jeho srdci neposkytoval podnět k potěšení a radosti. Víra podává proti všem protivenstvím života hned pomoc, hned lék, hned nejlepší radu a zajisté není strasti, v které by víra člověku k pomoci nepřispěla."
Přečteno 1871xcelý článek
Text prohlášení duchovních, kteří se vrátili po skončení druhé světové války z vězení a koncentračních táborů. Manifest z roku 1945 je určen celému národu.
Přečteno 1244xcelý článek
Stručný výtah z encykliky Jana Pavla II. "Ecclesia de Eucharistia", kterou svatý papež vydal v roce 2003.
Přečteno 1298xcelý článek
Apoštolská adhortace Svatého otce Jana Pavla II. o svatém Josefovi a jeho poslání v životě Krista i Církve.
Přečteno 2523xcelý článek
Latinský originál a původní český překlad kánonů o křtu ze 7. zasedání Tridentského koncilu (1545-1563), které se konalo 3. března 1547.
Přečteno 1753xcelý článek
Apoštolský list Jana Pavla II. daný motu proprio k prohlášení svaté Brigity Švédské, svaté Kateřiny Sienské a svaté Terezie Benedikty od Kříže za spolupatronky Evropy. Dokument zveřejňujeme především jako doplňující text k životopisu sv. Brigity Švédské v sekci Křesťanské osobnosti.
Přečteno 1275xcelý článek
Český překlad první encykliky současného papeže Benedikta XVI., která byla zveřejněna ve Vatikánu 25.1.2006 a jež se zabývá tématem lásky.
Přečteno 1132xcelý článek
Jedním ze čtyř autoritativních vyznání víry katolické církve je tzv. "Athanášské vyznání víry" neboli "Quicumque", jež jasným a výstižným způsobem vyznává víru v jednoho Boha ve třech osobách a ve spásné vtělení a pozemské působení druhé Boží osoby - Syna.
Přečteno 2618xcelý článek
Dokument Papežských rad pro kulturu a pro mezináboženský dialog z roku 2003, který se zabývá problematikou New Age a jeho srovnáním s křesťanskou vírou.
Přečteno 2162xcelý článek
Apoštolské vyznání víry, podle legendy, která se objevila koncem 4. století, údajně složili apoštolové před svým rozchodem z Jeruzaléma, kdy každý z apoštolů přidal jeden článek víry z konečného znění vyznání. Toto přesvědčení však historicky neobstojí...
Přečteno 2184xcelý článek
Portrét Evagria Pontského
Evagrius Pontský (4. stol.) byl jednou z nejvlivnějších a nejznámějších osobností starověkého mnišského života a velmi plodným autorem mnišské asketické a teologické literatury, který je považován za prvního systematizátora tehdejší mnišské zkušenosti. Více se o něm dozvíte v jeho portrétu v sekci Křesťanské osobnosti.