Ukázka z knihy francouzského antropologa, katolického teologa a misionáře Bernarda Ugeuxe "Hledání vnitřního pramene" o modlitbě srdce, inspirované tzv. Ježíšovou modlitbou, jež je fenoménem pravoslavné spirituality.
Přečteno 2875xcelý článek
Pojem theose (zbožštění) je jedním z významných pojmů především pravoslavného křesťanství. Pravoslavný teolog Michal Dvořáček se v následujícím pojednání snaží nauku o theosi představit zejména na základě biblických textů.
Přečteno 3739xcelý článek
Dokončení textu gruzínského archimandrity Rafaila Karelina o ikoně, v jehož druhé části rozebírá zejména rozdíl mezi modlou a ikonou.
Přečteno 2608xcelý článek
Ikona je jednou z nejvýznamějších skutečností duchovnosti východního křesťanství. Právě o chápání ikony pojednává následující text gruzínského archimandrity Rafaila Karelina, který přesto, že mnohde může vyvolat náš nesouhlas v teologické, historické či uměnovědné interpretaci, přináší mnohou duchovní inspiraci a poučení o pravoslavném pohledu na ikonu a umění vůbec.
Přečteno 3676xcelý článek
"Být s Bohem znamená mít vlast a dům na každém místě. Bez Boha je dům i vlast vyhnanstvím a zajetím." Povzbuzení voroněžského biskupa a starce Tichona Zadonského (1724-1783).
Přečteno 1544xcelý článek
Východiska a náměty k řešení některých složitých problémů dnešní doby za pomoci slov a rad pravoslavných starců.
Přečteno 3266xcelý článek
Ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809-1852) nebyl "jen" autorem beletristických děl, povídek či básní, ale také hluboce věřícím pravoslavným křesťanem, který svoji víru výslovně vyjádřil v drobném náboženském díle "Rozjímání o božské liturgii" z roku 1845.
Přečteno 1562xcelý článek
"Naše Církev usiluje o askezi, neboť bez askeze není pravého duchovního života. Kdyby Církev přestala být ve své podstatě asketická (...), přestala by být pravoslavnou; už by člověku nebyla s to pomoci osvobodit se od vášní a stát se bohem působením 'Boží blahodati'."
Přečteno 2336xcelý článek
Alexandr Vladimirovič Meň (1935-1990) byl ruský pravoslavný kněz židovského původu, který po celý svůj život intenzivně a mnoha způsoby šířil evangelium, v důsledku čehož byl neznámým útočníkem zavražděn. Na stránkách Revue Theofil přinášíme výňatek z interview s protestantským pastorem Markem Makarovem (Grosmanem), v němž s námi Alexandr V. Meň sdílí svůj pohled na vyjímečnost křesťanství ve srovnání s jinými světovými náboženstvími.
Přečteno 1808xcelý článek
Úryvek z další knihy představeného monastýru sv. Řehoře na Svaté Hoře Athos, archimandrity Georgia (Kapsanise), jež pojednává o modlitbě, kterou nám daroval Ježíš Kristus. Hloubka myšlenek arch. Georgia je v textu umocňována mnoha citacemi církevních otců a svatých o Modlitbě Páně.
Přečteno 1664xcelý článek
Úvodní kapitola z významného spisu "Výklad Božské liturgie" od jednoho z nejznámnějších pravoslavných teologů středověku, Mikuláše Kabasily (1300/1320-1371).
Přečteno 1411xcelý článek
Optinská poustevna je až dodnes významným centrem ruské pravoslavné duchovnosti. V následujícím článku přinášíme historii tohoto místa včetně mnoha citací optinských starců, které jsou plodem jejich duchovního života.
Přečteno 5189xcelý článek
V předešlém příspěvku (viz Zamyšlení ke smyslu křesťanských Velikonoc) se na mnoha místech v textu objevil pojem "peklo", který není cizí ani literárnímu vyjádření Svatého Písma, ani duchovním poučením svatých Otců, které byly později zahrnuty i do bohoslužebných textů Církve. Abychom správně pochopili problematiku sestoupení Krista do pekla, a v této souvislosti i existenci podsvětí (řec. hádes), je třeba, abychom ji hned na počátku odlišili od reality věčného utrpení (řec. kolasis aionion), která bude spojena s druhým slavným příchodem Pána Ježíše Krista a všeobecným soudem.
Přečteno 3581xcelý článek
"Dnes nastalo spasení světa, světa viditelného i neviditelného. Kristus vstal z mrtvých, vstaňte s ním i vy!" (sv. Řehoř Teolog) Krátká zamyšlení nad velikonoční událostí od východních i západních světců (sv. Simeon Nový Teolog, ctih. Theodor Studita, sv. Řehoř Teolog, sv. Ambrož, sv. Jan Zlatoústý).
Přečteno 2218xcelý článek
Druhý díl pojednání o theosis (zbožštění) od otce archimandrity Georgia (Kapsanise), představeného monastýru sv. Řehoře na Svaté Hoře Athos v Řecku, z jeho knihy "Theosis - jako smysl života člověka", ve kterém rozebírá vztah vtělení Boha a zbožštění člověka.
Přečteno 1703xcelý článek
Před nedávnem jsme na stránkách Revue Theofil uveřejnili výňatky z knihy o theosi (zbožštění) od představeného monastýru sv. Řehoře na Svaté Hoře Athos archimandrity Georgia (Kapsanise). Osobnost otce Georgia a známost jeho děl v pravoslavném světě překračuje již dnes pomyslné hranice Sv. Hory a Řecka, odkud autor pochází, a proto dnes předkládáme i čtenářům naší Revue stručnou prezentaci jeho osoby a vlastních slov o nevšedním místě, kde otec Georgios působí.
Přečteno 2119xcelý článek
V následujících dvou dílech nabízíme na stránkách Revue Theofil možnost seznámit se s pravoslavným učením o theosi (zbožštění) člověka tak, jak je ve své knize "Theosis - jako smysl života člověka" předkládá představený monastýru sv. Řehoře na Svaté Hoře Athos Archimandrita Georgios.
Přečteno 2292xcelý článek
Pokračování pojednání o zbožštění podle sv. Řehoře Palamy, tentokrát ve vztahu ke svaté tajině Eucharistie a ke skutečnosti Církve, jež je díky Kristovu vtělení "novým stvořením".
Přečteno 1467xcelý článek
S pomocí osvícených svatých Otců a blahodatí Svatého Ducha člověk vítězí v Kristu nad hříchem, překonává moc pomíjivosti, tlení a smrti a vchází do života Těla Kristova, to znamená, že vstupuje do Církve. Hlavními dvěma svatými tajinami jsou Křest a Eucharistie (sv. Přijímání), v nich se projevuje zvláštní plán spásy Syna Božího nejplněji. Podle své přirozenosti a cíle představuje Církev sama o sobě skutečnou "účast na zbožštění".
Přečteno 1438xcelý článek
"Církev je bezpočátečná, nekonečná, věčná, jakož i její Zakladatel, Trojjediný Bůh, je bezpočátečný, nekonečný, věčný. Církev je nestvořená, jako i Bůh je nestvořený. Existovala před věky, před anděly, před stvořením světa..." Těmito slovy se vyjadřuje o Církvi blahé paměti zesnulý archimandrita Porfýrios (Bairaktaris), starec kavsokalyvitský (+1991), jeden z nejautoritativnějších řeckých starců posledních desetiletí. Srbský vladyka Athanasij (Jevtič) podává k tomuto učení následující teologický komentář.
Přečteno 1392xcelý článek
Pozornosti doporučujeme nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy", např.:
Zákon (mojžíšský) - Ikona, ikony - Ikonostas - Omofor, omoforion - Jóta, ióta - Mystický sňatek - Levitace - Bilokace - Didascalia apostolorum - Rovný, rovná apoštolům - Vtělení - Epifanie - Paraklét, Paraklétos ad.