Nemůže být věrohodnější výzvy k mučednictví než od toho, který sám zemřel mučednickou smrtí, což se týká právě Hippolyta Římského (+235), jenž navzdory své vzdoropapežské epizodě dosáhl nakonec svatosti a úcty v Církvi z toho vyplývající.
Přečteno 611xcelý článek
Izák Syrský (7. stol.) náleží k nejvýznamnějším a nejautoritativnějším osobnostem syrského křesťanství. Ve svých dílech klade důraz jak na duchovní, tj. kontemplativní poznání, tak na Boží milosrdenství a lásku, která je pro něj důvodem veškerého Božího jednání.
Přečteno 722xcelý článek
Realita Boha Trojice není lidským konstruktem, ale byla zjevena díky jedné ze tří Božských Osob: díky Synovi, který se stal "pro nás a pro naši spásu" člověkem Ježíšem Kristem. A právě do této trojiční reality jsme jako křesťané nořeni při křtu, jak dosvědčuje svatý biskup Hilarius z Poitiers (+367), velký obhájce zejména právě trojičního učení.
Přečteno 1172xcelý článek
"Beze mne nemůžete činit nic," říká Pán Ježíš Kristus (srov. J 15,5), a proto nám sesílá svého Ducha, který nás učí modlitbě, jež nemá konce, neboť taková modlitba je naší účastí na trialogu trojjediného Boha, v němž má svůj zdroj a z něhož bere i sílu k neomylnému vyslyšení Bohem.
Přečteno 1245xcelý článek
Abychom nakonec Kristu "byli podobni", jak píše apoštol Jan (srov. 1J 3,2), musíme si coby křesťané projít tím, čím si prošel sám náš Pán a Bůh Ježíš Kristus coby Hlava svého Těla - Církve, jak stručně a výstižně zvýrazňuje sv. Augustin (+430).
Přečteno 876xcelý článek
Modlitba, půst a milosrdenství jsou od sebe neoddělitelné podobně jako víra, naděje a láska. K jejich praktikování nás povzbuzuje svatý italský arcibiskup ravennský a Učitel Církve Petr Chrysolog (+451).
Přečteno 1624xcelý článek
Sv. Hilarius z Poitiers (+367) coby významný odpůrce ariánské hereze a zastánce pravověrného trojičního učení proslul zejména jako autor díla "O Trojici", ze kterého přinášíme drobný úryvek, v němž jeho pisatel v návaznosti na další církevní otce zdůrazňuje tu skutečnost, že Bůh Syn se stal člověkem, tělem, aby člověk mohl mít i se svým tělem účast na věčném životě Trojjediného Boha.
Přečteno 2432xcelý článek
Svatý papež Lev Veliký (+461) podtrhuje tu skutečnost, že pokoj je darem a že jeho zdroj není v tomto světě, ale v Bohu, který nám jej uštědřuje coby důsledek našeho sjednocení s vůlí Boží, s níž je v nesouladu vůle tohoto světa.
Přečteno 3392xcelý článek
Nebylo v moci žádného člověka vykoupit lidstvo z hříchu než toho, který je zároveň Bohem, tj. nadmíru milujícím a neposkvrněným hříchem Adamovým, jak nás o tom zpravuje sv. Ambrož Milánský (+397) v úryvku z "Výkladu Žalmů".
Přečteno 4288xcelý článek
Křesťanství není jednou z mnoha věr v náboženské nabídce světa, ale zkušeností s živým Bohem skrze víru, jak toto zakoušení skrze dar Ducha Svatého vyjadřuje i velký Učitel Církve sv. Augustin (+430). Mimo jiné tím dosvědčuje výrok apoštola Jana: "Kdo věří v Syna Božího, má to svědectví v sobě" (1J 5,10), nebo také apoštola Pavla: "Tak Boží Duch dosvědčuje našemu duchu, že jsme Boží děti" (Řím 8,16). Jsme totiž znovuzrozeni z Ducha a tak máme podíl na Jeho životě, věčném životě.
Přečteno 4402xcelý článek
Sv. Basil Veliký (+379) potvrzuje tu skutečnost, že bez Ducha Svatého bychom nemohli dosáhnout nebe, neboť je to Duch Svatý, který "pozvedá srdce do výše, vede za ruku slabé a zdokonaluje pokročilé ... a svým společenstvím je činí duchovními."
Přečteno 4741xcelý článek
Jedním z výrazných a nezaměnitelných bodů křesťanství oproti většině ostatních náboženství je zastávání kladné, věčné hodnoty těla člověka a vůbec materiální stránky stvoření. To vychází z kladného hodnocení samým Bohem, který tuto hmotnou skutečnost stvořil a ohodnil svým slovem jako "velmi dobrou" (srov. Gen 1,31) a který ji pak "vzal za svou", když se skrze své Slovo stal člověkem, aby lidství a celé stvoření spasil a vzkříšením a nanebevstoupením je povznesl do nebe k věčné účasti na Jeho Božské přirozenosti. A právě na tomto základě, na navýsost kladném "ohodnocení" lidství Božím Slovem, které se navěky "stalo tělem", staví sv. Augustin svoji obhajobu povznesení lidství, lidské tělesnosti k věčnému údělu v nebi Nanebevstoupením Kristovým.
Přečteno 4479xcelý článek
"O Panně Marii není nikdy řečeno dost," tvrdí jeden svatý. A téhož si byli vědomi i církevní otcové, kteří koneckonců opakují jen to, co o Marii řekl sám Bůh svým Slovem, když se v ní stalo tělem a ona se stala Jeho Matkou, Matkou věčného Božího Syna.
Přečteno 4455xcelý článek
Učitel Církve sv. Augustin (+430) proti popíračům tělesného Kristova vzkříšení jasně zastává a brání na základě výpovědí Písma realitu a totožnost Kristova vzkříšeného těla.
Přečteno 4098xcelý článek
Mnoho z děl církevních otců a starověkých křesťanských autorů se, žel, během věků ztratilo. O to větší pak je radost, podaří-li se znovu nalézt jedno z takovýchto ztracených děl, což platí i o vzácné velikonoční homilii Melitóna ze Sard (2. stol.), biskupa a apologety, která byla nalezena v první polovině 20. století a jejíž český překlad a úvod k ní nyní přinášíme.
Přečteno 6851xcelý článek
Duchovní odkaz církevních otců je nepřebernou studnicí duchovní inspirace a moudrosti, neboť otcové a starověcí autoři čerpali z nevyčerpatelného Pramene, vytrysklého na golgotském Kříži, jak ukazuje i krátký úryvek z díla Klementa Alexandrijského (2.-3. stol.) "Pobídka Řekům" ("Protreptikos").
Přečteno 3320xcelý článek
Známý, nedávno zesnulý polský patrolog Wincenty Myszor (+2017) ve svém příspěvku uvádí do biblickým slovem inspirovaného chápání souvztažnosti "rajského stromu" a "stromu Kříže", která je častým tématem v dílech církevních otců a starověkých církevních autorů a která s sebou pojí obrovské duchovní bohatství a plodnost.
Přečteno 3624xcelý článek
Ďábla nelze podceňovat, jako by snad ani neexistoval, ale ani přeceňovat, jako by on byl odpovědný za naše hříchy. Ďábel nás pokouší k hříchu, ale jeho pachateli jsme my sami, jak odpovídá i sv. Basil Veliký (+379).
Přečteno 2803xcelý článek
Hrst rozličných sentencí o lásce z pera sv. Maxima Vyznavače (+662), který nás vede k nahlížení lásky z různých úhlů, jejichž svorníkem je však ta pravda, že láska k Bohu a láska k bližním je od sebe neoddělitelná.
Přečteno 2995xcelý článek
"Hle, nyní je čas příhodný, hle, nyní jsou dny spásy!" píše apoštol Pavel. A co od nás tento "den" očekává a k čemu nás vyzývá, to rozvíjí ve svém kázání svatý papež Lev Veliký (+461).
Přečteno 2502xcelý článek
Další stránky: předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ... 13 | další
Portrét Evagria Pontského
Evagrius Pontský (4. stol.) byl jednou z nejvlivnějších a nejznámějších osobností starověkého mnišského života a velmi plodným autorem mnišské asketické a teologické literatury, který je považován za prvního systematizátora tehdejší mnišské zkušenosti. Více se o něm dozvíte v jeho portrétu v sekci Křesťanské osobnosti.