Sv. Jan Křtitel je nejen největším z proroků, ale i příkladem pokory pro každého z nás: "On musí růst, já však se umenšovat", jak mimo jiné zdůrazňuje sv. Augustin (+430) ve svém kázání.
Přečteno 3420xcelý článek
"Kdo získal Krista, získal všechno" - další z kristocentrických rozjímání svatého milánského biskupa Ambrože (+397), jež jsou vybrána z jeho rozličných děl.
Přečteno 3227xcelý článek
Papež sv. Řehoř Veliký (+604) zodpovídá otázku po existenci posmrtného očistného stavu a jeho povaze, což staví zejména na slovech Pána Ježíše a apoštola Pavla.
Přečteno 3248xcelý článek
"Nejhorší nevědomost je nevědět o Kristu," konstatuje mimo jiné Učitel Církve, milánský biskup sv. Ambrož (+397) v úryvcích vybraných z jeho děl.
Přečteno 3123xcelý článek
Úryvek z "Dialogů" svatého papeže Řehoře Velikého (+604), v němž pojednává, jakým způsobem se podařilo zakladateli západního mnišství sv. Benediktu z Nursie (6. stol.) přemoci tělesné pokušení.
Přečteno 1605xcelý článek
Krátké sentence od biskupa z Fotiké Diadocha (5. stol.), účastníka Chalcedonského koncilu a významného starověkého spirituálního autora.
Přečteno 1561xcelý článek
Vroucí modlitba svatého hipponského biskupa a Učitele Církve Augustina (+430).
Přečteno 1835xcelý článek
Krásné a hluboké sdělení o Panně Marii, Matce Boží, od sv. Efréma Syrského (4. stol.), jenž dostal přízvisko "harfa Ducha Svatého". Koneckonců tak lze nazvat i tu, o níž ve svém úryvku sv. Efrém pojednává, neboť struny jejího lidství rozechvěl Duch Svatý, aby zněla Slovem, které se v ní stalo tělem.
Přečteno 2361xcelý článek
V úryvku z jednoho ze svých dopisů nám sv. Augustin (+430) dává nahlédnout do své trojiční teologie, kdy tajemství Tří Osob jediného Boha vysvětluje za pomoci tří mohutností lidské duše: paměti, rozumu a vůle.
Přečteno 2804xcelý článek
Co bylo člověkem ztraceno, to Bůh opět získal, co bylo člověkem narušeno, to Bůh opět obnovil: stal se jedním z nás, abychom vzali účast na jeho neporušenosti a věčném životě, jak nás zpravuje alexandrijský svatý biskup Atanáš (+373).
Přečteno 1479xcelý článek
Bez prolité krve Božího Syna a bez jeho obětovaného těla bychom byli ztraceni, zdůrazňuje ve svém pojednání sv. Fulgentius (5.-6. stol.), biskup z Ruspe.
Přečteno 1333xcelý článek
Lidmi ponížen k časné smrti, Bohem Otcem však povýšen do věčné slávy - náš Král Ježíš Kristus, který nyní sedí po pravici Boží, jak připomíná svatý Učitel Církve, hipponský biskup Augustin (+430).
Přečteno 2196xcelý článek
Kříž je vítězným znamením, znamením vítězství nad smrtí a našeho vykoupení samotným Bohem. Křížem "byly zahnány temnoty a vráceno světlo", jak píše svatý biskup Ondřej Krétský (+ 8. stol.).
Přečteno 1664xcelý článek
"Učiň nás hodnými zakusit osobně vzkříšení, ve které doufáme," prosí v krásné modlitbě svatý jáhen Efrém Syrský (+ 373), Učitel Církve.
Přečteno 1749xcelý článek
Skutečnost Boží Trojice nevymyslel žádný člověk, ale zjevil nám ji Ježíš Kristus, tj. vtělená druhá Osoba Trojice, a Církev o tom vydává spásné svědectví. Mezi ty nejvýznačnější svědky v Církvi náleží sv. Atanáš, alexandrijský patriarcha (+373).
Přečteno 2042xcelý článek
"Dnes vstoupil náš Pán Ježíš Kristus na nebesa. Kéž tam s ním vystoupí i naše srdce!" povzbuzuje nás Učitel Církve sv. Augustin (+430) ve svém kázání ke svátku Nanebevstoupení Páně.
Přečteno 2156xcelý článek
"Nežiji už já, ale žije ve mně Kristus" (Gal 2,20) - to je cíl představený nám apoštolem Pavlem, ale i tajemným autorem z 5. století, skrývajícím se pod jménem Pavlova učedníka Dionýsia, který se obrátil v důsledku Pavlova kázání o "neznámém Bohu" na Areopagu.
Přečteno 2509xcelý článek
Starokřesťanský spis nazvaný Pastýř podle anděla pokání, který se zjevuje Hermovi v podobě pastýře, byl napsán ve 2. století, v době papeže Pia I. mezi r. 140-145.
Přečteno 2579xcelý článek
Kristovým vzkříšením nám vzešel nikdy nekončící den, den věčného odpočinutí, jehož byl šabat pouhým předobrazem a zaslíbením. A tím dnem je sám Kristus, jak píše ve svém kázání svatý biskup Maxim Turínský (3.-4. stol.).
Přečteno 2136xcelý článek
Řečí paradoxu, při Poslední večeři Pán Ježíš prolévá svou krev dříve, než ji prolévá. Koneckonců jeho oběť se počíná již jeho početím v Mariině lůně, vrcholí na kříži a její plody udílí zejména skrze eucharistii, která je jeho obětovaným tělem a krví pod způsobami chleba a vína, jak dosvědčuje i sv. Gaudentius, biskup z Brescie (+ cca 410). A přijímání eucharistie je vrcholným aktem sjednocení s Ježíšem Kristem a skrze něj s celou Božskou Trojicí.
Přečteno 2321xcelý článek
Další stránky: předchozí | 1 ... | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ... 15 | další
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.