Pravým postem není ani tak odřeknutí si jídla a pití, ale na prvním místě odřeknutí si sebe samého pro Boha, upuštění od své vlastní vůle pro konání vůle Boží, uvolnění místa Bohu, jak předestírá starověký autor Hermas (1.-2. stol.) ve svém spisku.
Přečteno 1286xcelý článek
Šestý ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 2076xcelý článek
Úryvek z komentáře k Janovu evangeliu od významného starověkého patriarchy sv. Cyrila Alexandrijského (4.-5. stol.), obhájce Mariina titulu Theotokos a protivníka nestorianismu.
Přečteno 1817xcelý článek
Pátý ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 1564xcelý článek
Mariánský hymnus o "Panně i Matce" od světce a Učitele Církve Efréma Syrského (4. stol.), který ne nadarmo je nazýván mj. jako "Doctorus Marianus", tedy "Mariánský Učitel".
Přečteno 1597xcelý článek
Kapitola z díla "O pannách" (De virginibus), v němž sv. Ambrož Milánský (4. stol.), Učitel Církve, pravděpodobně jako první sestavil životopis Panny Marie, Matky Boží coby vzor panenství.
Přečteno 1879xcelý článek
Úryvek z asketického spisu "O křesťanském vyznání Harmoniovi" ("De Professione Christiana ad Harmonium") od jednoho z kappadockých otců, sv. Řehoře z Nyssy (4. stol.) o tom, co znamená být křesťanem, "kristovcem".
Přečteno 1026xcelý článek
Čtvrtý ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 2346xcelý článek
Následující krátký úryvek z díla "De proditione Judae" ("O Jidášově zradě") svatého Jana Zlatoústého (+407) krásně dokládá, jak Církev vždy věřila v proměnění způsob chleba a vína v tělo a krev Ježíše Krista, které se uskutečňuje mocí Kristova stvořitelského slova, tedy mocí Slova, jež se stalo tělem. Řecko-české znění.
Přečteno 1517xcelý článek
Úryvky ze dvou děl velkého učitele Církve sv. Řehoře z Nyssy (4. stol.), jež dávají náhlednout do jeho mystické gnoseologie.
Přečteno 1318xcelý článek
Výběr z díla "Rozmluvy otců" (Collationes patrum) sv. Jana Kassiána (cca 360-435), který jako první uspořádal nauku egyptských pouštních otců o duchovním životě.
Přečteno 1691xcelý článek
"Kdo je schopen důkladně pochopit jediné Tvé slovo, Pane? Mnohem více z něho opomíjíme, než chápeme..." Úryvek z "Komentáře k Diatessaronu" sv. Efréma Syrského (cca 306-373).
Přečteno 1143xcelý článek
"Hvězda z východu je viditelná za dne, třpytí se a vede mudrce na místo, kde leží vtělené Slovo, aby ukázala, že Slovo, obsažené v Zákoně a v Prorocích, tajemně převyšuje smyslovou znalost a vede pohany k plnému světlu poznání."
Přečteno 1153xcelý článek
Úryvky ze dvou textů sv. Augustina (354-430) k tématu Tajemného Těla Kristova, tj. tajemného spojení Krista-Hlavy a Jeho Církve. Latinsko-české znění.
Přečteno 1349xcelý článek
Třetí ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 1524xcelý článek
Druhý ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 1783xcelý článek
Jeden ze sedmi dopisů mučedníka a biskupa sv. Ignáce Antiochijského (1.-2. stol.), učedníka apoštola Jana.
Přečteno 2052xcelý článek
Úryvek z výkladu Žalmu XIII. od sv. biskupa a teologa Hilaria z Poitiers (4. stol.), zaníceného bojovníka proti herezi arianismu.
Přečteno 1010xcelý článek
Úryvek z kázání sv. Anastasia Sinajského (7.-8. stol.) u příležitosti slavnosti Proměnění Páně.
Přečteno 1199xcelý článek
Ač známý, přesto stále aktuální úryvek z "Vyznání" sv. Augustina (354-430), konvertity a velkého Učitele Církve.
Přečteno 2532xcelý článek
Další stránky: předchozí | 1 ... | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ... 13 | další
Portrét Evagria Pontského
Evagrius Pontský (4. stol.) byl jednou z nejvlivnějších a nejznámějších osobností starověkého mnišského života a velmi plodným autorem mnišské asketické a teologické literatury, který je považován za prvního systematizátora tehdejší mnišské zkušenosti. Více se o něm dozvíte v jeho portrétu v sekci Křesťanské osobnosti.