Nacházíte se na: Theofil > Revue

Revue

Bible a postmoderní představivost

Július Pavelčík, 19.6. 2021

KNIHA - Walter Brueggemann: Bible a postmoderní představivost. Písmo jako scénář života, Vyšehrad, Praha 2016, 162 s.

Přečteno 1286xcelý článek

Skrze modlitbu jsme spolustvořitelé světa

16.6. 2021

Malomyslnost nemá v modlitbě místo: modlitba není bezmocná jako člověk, ale mocná jako Bůh, neboť je slovem nejen člověka, ale i slovem Boha, dialogem, ve kterém si člověk a Bůh navzájem vyměňují své slovo...

Přečteno 687xcelý článek

Nejsvětější Svátost a Božské Srdce Páně v životě bl. Alžběty Canori Mora

Antonio Pagani, 11.6. 2021

Některé z příběhů a zážitků bl. Alžběty Canori Mora (+1825), manželky, matky, mystičky, trinitářské terciářky, se dnešnímu člověku mohou zdát neuvěřitelnými. Ale tak už to bývá, že příběhy těch, kteří zcela uvěřili Božímu slovu, neboli svatých, se malověrným mohou zdát neuvěřitelnými, až fantaskními. Avšak blaze duši, která uvěřila v přísliby Pána a ty se v jejím životě staly skutečností...

Přečteno 801xcelý článek

V Srdci Slova jsou ukryty všechny dary

bl. Marie Celesta Crostarosa, 10.6. 2021

Na kříži, na Golgotě, nám Bůh Otec otevřel svoji Pokladnici a vydal z ní lidem všechny své poklady až do dna, když klíčem setníkova kopí nechal otevřít "poklop" Synova Srdce, který už nebyl s to zadržet překypující plnost Otcových darů do ní vložených. V této intenci nám sděluje slova Kristova italská blahoslavená mystička Marie Celesta Crostarosa (+1755).

Přečteno 616xcelý článek

Nejzazší dar Lásky

René Laurentin, 2.6. 2021

Poměrně nedávno zesnulý francouzský teolog René Laurentin (+2017) je sice znám především svým mariologickým zájmem, mimo něj se však věnoval i dalším okruhům. Jedním z nich bylo též tajemství svátosti eucharistie, kterému věnoval např. knihu "Ježíš reálně přítomný", z níž pochází i následující krátký úryvek o tom, co je podstatou této svátosti.

Přečteno 659xcelý článek

My jíme našeho Boha

Jan Tauler, 31.5. 2021

Rýnští mystici nebyli jen mystiky subtilní spekulace, ale také vroucího niterného přilnutí ke Kristu, a to Kristu eucharistickému, jak ukazuje úryvek z kázání jednoho z nich, Jana Taulera (+1361), který jasně vyznává, že Kristu "bylo málo být pouze naším bratrem", když se jako Bůh stal člověkem, On "se chtěl stát naším pokrmem".

Přečteno 695xcelý článek

Jednota v Trojici, Trojice v Jednotě - jeden všemohoucí Bůh

bl. Jan van Ruysbroeck, 30.5. 2021

Bl. Jan van Ruysbroeck (+1381) byl učitel vroucí a hluboké mystiky, a to díky pevnému a jistému zakotvení ve zdravém jádru, v podstatě křesťanského víry a nauky, kterým je Boží Trojice, jak dosvědčuje následující krátký úryvek z jeho díla.

Přečteno 752xcelý článek

Nebeský šenk Svaté Trojice

Mechtilda Magdeburská, 24.5. 2021

Bůh Otec šenkýřem, Syn Ježíš pohárem a Duch Svatý čistým vínem - tak je tomu podle německé mystičky Mechtildy Magdeburské (13. stol.) v nebeském Domě, kde zároveň "Trojice je plným pohárem a láska silným sklepem". Zde na zemi je však třeba ještě vypít dosyta po vzoru Kristově pohár se žlučí, který však trpícího obohacuje milostí.

Přečteno 609xcelý článek

Duch Boží pozvedá ducha člověka k nazírání děl Božích

sv. Hildegarda z Bingenu, 22.5. 2021

Učitelka Církve a německá mystička sv. Hildegarda z Bingenu (+1179) ve svém úryvku z díla "Scivias" vyzdvihuje ten fakt, že jedině díky Duchu Svatému, třetí božské Osobě, je člověk schopen se povznést nad svoje schopnosti a nahlédnout Boží skutečnosti, Boží díla.

Přečteno 727xcelý článek

Duch Svatý nás uvádí do veškeré pravdy

sv. Hilarius z Poitiers, 21.5. 2021

Milost a pravda se stala skrze Ježíše Krista, který nám coby Jednorozený Syn Boží řekl o Bohu Otci. A toto dílo dokonává jím poslaný Duch Svatý, Duch pravdy, který nás uvádí do veškeré pravdy, jak to píše apoštol Jan ve svém evangeliu a jak toto Janovo svědectví dále rozvádí významný raný latinský teolog sv. Hilarius z Poitiers (+368) ve svém slavném spisu "O Trojici".

Přečteno 737xcelý článek

Duch Svatý je osobní láska Otce a Syna

sv. Jan Pavel II., 20.5. 2021

"Můžeme říci, že v Duchu Svatém je vnitřní život trojjediného Boha veskrze darem, vzájemnou láskou mezi božskými osobami, a že skrze Ducha Svatého 'existuje' Bůh jako dar," sděluje svatý papež Jan Pavel II. (+2005) v úryvku ze své encykliky "Dominum et vivificantem", věnované celé právě třetí osobě Nejsvětější Trojice Duchu Svatému, "Pánu a Dárci života".

Přečteno 709xcelý článek

Musí být biskup skutečně ženatý?

Lukáš Drexler, 5.5. 2021

Apoštol Pavel v 1. listu Timotejovi píše, že "biskup má být bezúhonný, jen jednou ženatý", z čehož někteří vyvozují argument proti celibátu biskupů a kněží. Zda takový výklad odpovídá Pavlově intenci, nad tím se zamýšlí následující text.

Přečteno 1140xcelý článek

Myšlenky o Panně Marii

bl. Jan van Ruysbroeck, 3.5. 2021

Mystikům je vlastní i hluboká úcta k Boží Matce Panně Marii, neboť ve své kontemplaci jsou obdarování rovněž nahlížením velikosti Marie, v níž došla kontemplace ve stvořeném světě nejvyššího stupně, totiž vtělení Božího Syna, kterým Boží láska k nám lidem dochází svého cíle. Mezi takovéto mystiky jistě náleží i vlámský středověký autor bl. Jan van Ruysbroeck (+1381).

Přečteno 693xcelý článek

Paní Nelle, někdejší ženě Mikuláše Buoncontiho z Pisy

sv. Kateřina Sienská, 28.4. 2021

Vzpomínka na krev Kristovu vede k vděčnosti a vděčnost ke ctnosti, píše italská světice a mystička Kateřina Sienská (+1380) jedné pisánské vdově.

Přečteno 652xcelý článek

Myšlenky o kontemplaci

bl. Jan van Ruysbroeck, 25.4. 2021

Vlámský mystik bl. Jan van Ruysbroeck (+1381) je považován za zakladatele duchovního proudu "devotio moderna". Ve své nauce umně kloubí odkaz intelektuální spekulace německé mystiky a jazyk vroucí lásky snubní mystiky. Jedním ze stěžejních aspektů v jeho dílech je také otázka kontemplace, tj. všepřevyšujícího způsobu poznání, které nadpřirozeně daruje Bůh těm, kdo po ní touží a o ni usilují.

Přečteno 821xcelý článek

Oč jde démonům?

sv. Justin, 19.4. 2021

Krátký úryvek z díla "Apologie" raného křesťanského apologety sv. Justina (+165), avšak říkající mnoho k otázce, proč démoni usilují svést člověka a také jak se jim bránit.

Přečteno 961xcelý článek

Josef Imbach: Biblické divy a zázraky

Július Pavelčík, 15.4. 2021

KNIHA - Josef Imbach: Biblické divy a zázraky. Nadčasový existenciální význam, Vyšehrad, Praha 2017, 208 s.

Přečteno 1349xcelý článek

Ježíš, naše pravá Matka

Juliana z Norwiche, 10.4. 2021

Mateřství Boha? Ano, mateřství je vlastní každé z Osob Trojice, vždyť Trojice je stvořitelem lidského otcovství i mateřství, a obojí je "obrazem Božím". A mateřství je vlastní i vtělenému Bohu v jeho boholidství, když nás duchovně rodí i "kojí" skrze otevřenou ránu ve svém boku, jak píše i středověká anglická mystička Juliana z Norwiche (+1416) ve své vizi.

Přečteno 708xcelý článek

Proč jsou rány vzkříšeného Krista nezhojené?

Grzegorz Ryś, 9.4. 2021

Když se Ježíš Kristus po svém zmrtvýchvstání zjevil apoštolům, zavřeným ve večeřadle, hned v úvodu tohoto setkání jim ukázal rány svého umučení na svém vzkříšeném těle. Proč nebyly tyto rány vzkříšením zhojeny? A proč je Ježíš ukazoval apoštolům? Těch důvodů je ve skutečnosti celá řada, jejich svorník však nastiňuje ve svém textu polský arcibiskup Grzegorz Ryś (*1964).

Přečteno 954xcelý článek

Prvorozený nového stvoření

sv. Řehoř z Nyssy, 4.4. 2021

"První vstal Kristus, potom při Kristově příchodu vstanou ti, kdo jsou jeho," píše apoštol Pavel (1Kor 15,23). Odtud je Kristus pro své vzkříšení "Prvorozený mezi zmrtvýchvstalými", to jest "Prvorozený mezi mnoha bratřími", kterým udělil věčný život a které nyní táhne spolu s Sebou jako jejich Hlava před tvář Otce v Nebi, jak o tom v následujícím textu pojednává velký starokřesťanský autor sv. Řehoř z Nyssy (4. stol.).

Přečteno 712xcelý článek

Další stránky: předchozí | 1 ... | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | ... 62 |