Drobný úryvek z Origenova (+253) díla "Proti Kelsovi" na téma modlitby, ve kterém je však řečeno mnohé, a to ne jen o modlitbě.
Přečteno 2749xcelý článek
Svatý kappadocký otec Basil, zvaný Veliký (+379), v drobných úryvcích z díla "Krátká pravidla" vysvětluje, co Pán myslel svými slovy o cestě široké a cestě úzké a co je třeba činit, aby člověk šel po té, která dle slov Pána vede do Božího království.
Přečteno 2542xcelý článek
Svatý biskup Hilarius z Poitiers (+367), velký bojovník proti herezi arianismu, v úryvku ze svého díla "O Nejsvětější Trojici" jen jinými slovy popisuje známé tvrzení otců, že v Ježíši Kristu Bůh vzal účast na našem lidství, abychom my vzali účast na jeho Božství. Výsostným nástrojem k tomuto našemu "zbožštění" je Bohem Synem přijaté tělo, které my jako "tajemství víry" přijímáme v eucharistii.
Přečteno 2504xcelý článek
"Ten, který jiné obohacuje, stává se chudým. Vždyť na sebe bere chudobu mého těla, abych já získal bohatství jeho božství," sděluje ve svém kázání sv. Řehoř Naziánský, ne bezdůvodně nazývaný Řehoř Teolog (4. stol.).
Přečteno 2559xcelý článek
Sv. Jan Křtitel je nejen největším z proroků, ale i příkladem pokory pro každého z nás: "On musí růst, já však se umenšovat", jak mimo jiné zdůrazňuje sv. Augustin (+430) ve svém kázání.
Přečteno 2962xcelý článek
"Kdo získal Krista, získal všechno" - další z kristocentrických rozjímání svatého milánského biskupa Ambrože (+397), jež jsou vybrána z jeho rozličných děl.
Přečteno 2831xcelý článek
Papež sv. Řehoř Veliký (+604) zodpovídá otázku po existenci posmrtného očistného stavu a jeho povaze, což staví zejména na slovech Pána Ježíše a apoštola Pavla.
Přečteno 2926xcelý článek
"Nejhorší nevědomost je nevědět o Kristu," konstatuje mimo jiné Učitel Církve, milánský biskup sv. Ambrož (+397) v úryvcích vybraných z jeho děl.
Přečteno 2744xcelý článek
Krátké sentence od biskupa z Fotiké Diadocha (5. stol.), účastníka Chalcedonského koncilu a významného starověkého spirituálního autora.
Přečteno 1293xcelý článek
Vroucí modlitba svatého hipponského biskupa a Učitele Církve Augustina (+430).
Přečteno 1395xcelý článek
Krásné a hluboké sdělení o Panně Marii, Matce Boží, od sv. Efréma Syrského (4. stol.), jenž dostal přízvisko "harfa Ducha Svatého". Koneckonců tak lze nazvat i tu, o níž ve svém úryvku sv. Efrém pojednává, neboť struny jejího lidství rozechvěl Duch Svatý, aby zněla Slovem, které se v ní stalo tělem.
Přečteno 1956xcelý článek
V úryvku z jednoho ze svých dopisů nám sv. Augustin (+430) dává nahlédnout do své trojiční teologie, kdy tajemství Tří Osob jediného Boha vysvětluje za pomoci tří mohutností lidské duše: paměti, rozumu a vůle.
Přečteno 2100xcelý článek
Co bylo člověkem ztraceno, to Bůh opět získal, co bylo člověkem narušeno, to Bůh opět obnovil: stal se jedním z nás, abychom vzali účast na jeho neporušenosti a věčném životě, jak nás zpravuje alexandrijský svatý biskup Atanáš (+373).
Přečteno 1099xcelý článek
Bez prolité krve Božího Syna a bez jeho obětovaného těla bychom byli ztraceni, zdůrazňuje ve svém pojednání sv. Fulgentius (5.-6. stol.), biskup z Ruspe.
Přečteno 1064xcelý článek
Lidmi ponížen k časné smrti, Bohem Otcem však povýšen do věčné slávy - náš Král Ježíš Kristus, který nyní sedí po pravici Boží, jak připomíná svatý Učitel Církve, hipponský biskup Augustin (+430).
Přečteno 1677xcelý článek
Kříž je vítězným znamením, znamením vítězství nad smrtí a našeho vykoupení samotným Bohem. Křížem "byly zahnány temnoty a vráceno světlo", jak píše svatý biskup Ondřej Krétský (+ 8. stol.).
Přečteno 1263xcelý článek
"Učiň nás hodnými zakusit osobně vzkříšení, ve které doufáme," prosí v krásné modlitbě svatý jáhen Efrém Syrský (+ 373), Učitel Církve.
Přečteno 1130xcelý článek
Skutečnost Boží Trojice nevymyslel žádný člověk, ale zjevil nám ji Ježíš Kristus, tj. vtělená druhá Osoba Trojice, a Církev o tom vydává spásné svědectví. Mezi ty nejvýznačnější svědky v Církvi náleží sv. Atanáš, alexandrijský patriarcha (+373).
Přečteno 1501xcelý článek
"Dnes vstoupil náš Pán Ježíš Kristus na nebesa. Kéž tam s ním vystoupí i naše srdce!" povzbuzuje nás Učitel Církve sv. Augustin (+430) ve svém kázání ke svátku Nanebevstoupení Páně.
Přečteno 1433xcelý článek
"Nežiji už já, ale žije ve mně Kristus" (Gal 2,20) - to je cíl představený nám apoštolem Pavlem, ale i tajemným autorem z 5. století, skrývajícím se pod jménem Pavlova učedníka Dionýsia, který se obrátil v důsledku Pavlova kázání o "neznámém Bohu" na Areopagu.
Přečteno 2128xcelý článek
Další stránky: předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ... 13 | další
Portrét Evagria Pontského
Evagrius Pontský (4. stol.) byl jednou z nejvlivnějších a nejznámějších osobností starověkého mnišského života a velmi plodným autorem mnišské asketické a teologické literatury, který je považován za prvního systematizátora tehdejší mnišské zkušenosti. Více se o něm dozvíte v jeho portrétu v sekci Křesťanské osobnosti.