Filosof Maurice Blondel (+1949) a teolog kardinál John Henry Newman (+1890) - jak každý z nich pojímal otázku Tradice, obzvlášť ve vztahu k rozvoji křesťanské nauky a k otázce zachování identity křesťanství v jeho dějinném kontinuu? Toho se týká přednáška teologa Júlia Pavelčíka, působícího na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Ve slovenském znění.
Přečteno 659xcelý článek
Báseň Marie Dolistové k připomínce mučednické smrti koptských křesťanů rukou příslušníků tzv. Islámského státu, k níž došlo 15. 2. 2015 na březích Libye.
Přečteno 1981xcelý článek
Rozjímání nad verši Písma svatého, konkrétně nad verši Druhé knihy Královské o nalezení Knihy zákona (2Kr 22,1-23,15).
Přečteno 4688xcelý článek
Evangelium apoštola Jana má mj. tu charakteristiku, že každé z jeho slov je jakoby "těhotné Duchem", "duchovním smyslem", připravené počít a porodit v srdci čtenáře Syna Božího, aby se i v nás On stal tělem a naplnil tak vůli nebeského Otce. A toto jistě platí i o jednom konkrétním verši z tohoto evangelia (13,30), který je spjat s událostí Zeleného čtvrtka.
Přečteno 3912xcelý článek
Je existence Boha poznatelná a dokazatelná? Nebo je Bůh a jeho existence jen "zbožným přáním" a výmyslem některých jedinců? Nad tím se zamýšlí český autor Stanislav Ott.
Přečteno 3630xcelý článek
V závěřečném dílu o sociální nauce katolické církve se zastavíme u zatím poslední sociální encykliky Laudato si, kterou vydal papež František v roce 2015.
Přečteno 4820xcelý článek
Papež Benedikt XVI. navázal na své předchůdce vydáním dvou sociálních encyklik, které doporučujeme vaší pozornosti: Deus caritas (2006) a Caritas in veritate (2009).
Přečteno 3513xcelý článek
Papež Jan Pavel II. vydal tři sociální encykliky: Laborem exercens (1981), Sollicitudo rei socialis (1987) a Centesimus annus (1991).
Přečteno 3388xcelý článek
Sociální encykliky Populorum progressio (1967) a Octogesima adveniens (1971) papeže Pavla VI. přinášíme v osmém dílu o sociální nauce církve.
Přečteno 2851xcelý článek
Závěr pastýřského listu J. V. Jirsíka. Biskup píše o výchově dětí, o svěcení svátečního dne a vyzývá k modlitbám za druhé. "Milované, drahé ovečky, tlučme tedy, prosme, modleme se!"
Přečteno 2297xcelý článek
V sedmém dílu o sociální nauce katolické církve se krátce zastavíme u dvou dúležitých dokumentů II. vatikánského koncilu: Gaudium et spes a Dignitatis humanae.
Přečteno 2196xcelý článek
Druhá část pastýřského listu J. V. Jirsíka. Biskup promlouvá o lásce a lásce k bližnímu, o chudých a bohatých, o soužití Čechů a Němců, o nadřízených a podřízených a o právu na soukromý majetek. "I pravím vám ve jménu Páně, nebude lépe, pokud mezi námi neobživne láska, ta láska, která se rodí z pravé Kristovy víry a která vládla mezi prvními křesťany. Ó, kéž by vás všechny zachytil svatý oheň této lásky, milované ovečky moje!"
Přečteno 2217xcelý článek
Malá pozvánka k rozjímání nad verši Písma svatého. Druhá kapitola knihy Jonáš. U Hospodina je spása.
Přečteno 3066xcelý článek
Přinášíme vám první pastýřský list českobudějovického biskupa Jirsíka. V úvodní části hájí pravou víru a katolickou církev. "Víra též otevírá v srdci bohatý pramen nejsladší útěchy. Není žádný článek víry, pokud mu člověk náležitě rozumí, který by jeho srdci neposkytoval podnět k potěšení a radosti. Víra podává proti všem protivenstvím života hned pomoc, hned lék, hned nejlepší radu a zajisté není strasti, v které by víra člověku k pomoci nepřispěla."
Přečteno 2427xcelý článek
V seriálu o sociální nauce katolické církve se dostáváme k sociálním encyklikám papeže Jana XXIII.: Mater et Magistra (1961), Pacem in terris (1963). Papež se snažil reagovat na nové problémy doby a přinést praktické návody k řešení, "aby nastal spravedlivý sociální řád a všechny národy v něm dosáhly blahobytu, radosti a míru."
Přečteno 2649xcelý článek
Pátý díl o sociální nauce katolické církve nás seznamuje s encyklikou Quadragesimo anno, kterou v roce 1931 vydal papež Pius XI. K ekonomickému vývoji například Pius XI. řekl: "Svobodná soutěž ponechává naživu pouze ty životaschopnější; jinými slovy ty nejnásilnější a ty, kdo nejméně dbají hlasu svědomí."
Přečteno 2717xcelý článek
Ve čtvrtém dílu o sociální nauce katolické církve si představíme přelomovou encykliku Rerum novarum papeže Lva XIII. z roku 1891. "V encyklice Rerum novarum katolická církev poprvé v dějinách oficiálně mluví o nedůstojném a ponižujícím postavení dělníků a poprvé pronáší kritiku kapitalistického systému, a to kritiku velmi tvrdou." Kritizuje také socialistická hnutí jako nesprávné řešení dělnické otázky.
Přečteno 3098xcelý článek
Třetí díl o sociální nauce katolické církve. Pokračujeme v představování Kompendia sociální nauky. Podíváme se blíže na ekonomiku, politiku, mezinárodní společenství, ochranu životního prostředí, na mír a válku.
Přečteno 2307xcelý článek
Druhý díl o sociální nauce katolické církve. Pokračujeme v představování Kompendia sociální nauky. Rozebereme zásady sociální nauky, pohled na rodinu a manželství a na lidskou práci.
Přečteno 2536xcelý článek
"Přicházíme - jako vděční adresáti jejího krásného slova poděkovat za dar života: nahlédnout Krásné-Slovo jediné, jak v ní působilo," zaznělo při zádušní mši za významnou moravskou spisovatelku Marii Ebnerovou z Eschenbachu (+1916), jejíž osobnost tímto připomínáme.
Přečteno 1503xcelý článek
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.