Nacházíte se na: Theofil > Bible

Bible

Především se oddej četbě Božích Písem!

Origenes, 19.9. 2023

Niterné, osobní spojení s Bohem zajišťují nejen svátosti, které on ustanovil, ale i jeho slovo, zaznamenané v Písmu. Právě proto již první křesťané tíhli k rozjímání Písma, takže se stalo jak pramenem jejich duchovnosti, tak zdrojem teologie církevních otců. Proto mnozí z nich opakovaně vyzývali k četbě Písma, podobně jako proslulý starokřesťanský teolog Origenes (+253) v následujícím úryvku z jeho dopisu maloasijskému biskupovi Řehořovi Divotvůrci (+270).

Přečteno 272xcelý článek

Neznalost Písma je neznalostí Krista

sv. Jeroným, 19.6. 2023

Nemůžeme poznat Krista jinak než skrze slovo Církve, a slovem Církve je především Písmo, které vypovídá o Kristu a zve člověka k jeho poznání a tak i ke spáse. Proto neznalost Písma znamená neznalost Krista, jak trefně poznamenává velký znalec Božího slova a Učitel Církve sv. Jeroným (+420) v úvodu svého výkladu biblické knihy Izajáš.

Přečteno 361xcelý článek

K čemu nám jsou dána Božská Písma?

Pseudo-Makarius, 22.1. 2022

Bůh prostřednictvím svých "písařů" napsal Dopis, který nás může přivést k získání daru života věčného. Může. Volba je totiž na nás, o čemž píše v jedné ze svých homilií neznámý starokřesťanský autor, jehož texty byly dříve připisovány sv. Makariovi Egyptskému (4. stol.), když se ptá po smyslu Písma svatého neboli Bible.

Přečteno 648xcelý článek

Jako se tělo posiluje pozemským pokrmem, tak se duše sytí slovem Božím

sv. Caesarius z Arles, 10.11. 2020

Jak potvrdil II. vatikánský koncil, "Církev měla vždy v úctě Boží Písmo jako samo tělo Páně", což je i učení církevních otců, přejaté jimi od apoštolů. Jedním z mnoha svědků přesvědčení o této "dvojí přítomnosti" Pána, tj. ve slovu a v eucharistii, je i svatý biskup Caesarius z Arles (+542).

Přečteno 972xcelý článek

Nejen smrtelné tělo, i nesmrtelná duše má svůj pokrm

Origenes - sv. Jeroným, 12.10. 2020

Duši nestačí smrtelný pokrm těla, ale potřebuje jí odpovídající nesmrtelnou potravu. Úryvek z výkladu žalmů, který byl dříve připisován sv. Jeronýmovi (+420), avšak v současné době je jeho autorství přisuzováno Origenovi (+253), jehož výklady Jeroným podle všeho v různé míře přesnosti přeložil do latiny.

Přečteno 746xcelý článek

Slovo Boží je plné života a síly

Balduin z Canterbury, 18.3. 2019

Kdo zakusil, ví, že "slovo Boží je plné života a síly, ostřejší než jakýkoliv dvojsečný meč" a že "probodává srdce jako ostré šípy mocného střelce", aby dosáhlo našeho nejvnitřnějšího středu. Canterburský arcibiskup Balduin (+1190) je jedním z takových, jak dosvědčují jeho vlastní slova, zformovaná slovem Boha.

Přečteno 1303xcelý článek

Více Slova, více světla

Matta el-Meskin, 28.6. 2018

Koptský pravoslavný mnich Matta el-Meskin (+2006), významná osobnost křesťanského života a obnovy mnišství v Egyptě, ve svém textu potvrzuje to, že slova Pána coby výraz samého Slova jsou základním kamenem, na kterém se má postavit dům lidského života.

Přečteno 1344xcelý článek

Inspirace a pravda Písma svatého (prezentace)

Július Pavelčík, 1.8. 2017

Představení dokumentu Papežské biblické komise "Inspirace a pravda Písma svatého: Slovo, které pochází od Boha a mluví o Bohu pro spásu světa".

Přečteno 5485xcelý článek

O četbě Písma svatého

Leopold Prečan, 16.3. 2015

"Vlastností našich českých předků byla láska k bibli. Bible patřila vždy k nejvzácnějším knihám v našich domácnostech. Kdykoliv bylo možno, ať za večera po práci nebo za tichého nedělního odpoledne, se shromažďovala celá rodina k četbě Písma svatého." - Leopold Prečan

Přečteno 1591xcelý článek

Hojnost Božího slova přesahuje tvé touhy

sv. Efrém Syrský, 20.2. 2012

"Kdo je schopen důkladně pochopit jediné Tvé slovo, Pane? Mnohem více z něho opomíjíme, než chápeme..." Úryvek z "Komentáře k Diatessaronu" sv. Efréma Syrského (cca 306-373).

Přečteno 1724xcelý článek

Není Božího slova, jež by nebylo třeba naplnit

sv. Hilarius z Poitiers, 29.8. 2011

Úryvek z výkladu Žalmu XIII. od sv. biskupa a teologa Hilaria z Poitiers (4. stol.), zaníceného bojovníka proti herezi arianismu.

Přečteno 1525xcelý článek

Svědectví starokřesťanských autorů o inspirovanosti Písma

Prokop Švach, 27.4. 2009

Tak jako židovská tradice uchovávaná ve spisech rabínů doplňovala a vysvětlovala výroky samotné­ho Písma, podobně i křesťanští spisovatelé prvních dob ve svých spisech uchovali tuto víru v posvátnost Bible.

Přečteno 1767xcelý článek

Strongova čísla aneb biblické jazyky pro každého

Dominik Opatrný, 30.9. 2008

Strongova čísla se používají ve speciálních vydáních bible se slovníkem a konkordancí nebo v programech pro práci s biblí (Theophilos, BibleTime atd). Umožňují čtenáři bible dělat řadu věcí, ke kterým by jinak potřeboval znalost originálních jazyků: hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny.

Přečteno 4129xcelý článek

Slovo Boží

ctih. Ludvík Granadský, 1.7. 2008

Úryvek z kázání španělského dominikánského teologa, spisovatele a kazatele, ctih. Ludvíka Granadského (1505-1588), o nutnosti přípravy vlastního nitra pro přijetí a následné působení Božího slova.

Přečteno 1826xcelý článek

Bible v počítači - návod k použití

Dominik Opatrný, 18.11. 2007

Programů pro práci s Biblí neustále přibývá a mnoho jich je i zdarma. Existují pro různé operační systémy i pro mobily. Většinou také obsahují návod - ten nám ale poradí hlavně s tím, jak se program ovládá. Zůstává ale otázka, zda se dají tyto "bible v počítači" či v mobilu použít i na něco jiného, než čtení Písma na obrazovce či v mobilu po cestě do práce. Nebudeme se tedy věnovat žádnému konkrétnímu programu, ale obecně použitelnosti tohoto softwaru.

Přečteno 2002xcelý článek

Programy pro práci s biblí

Dominik Opatrný, 12.9. 2007

V dnešní době se můžeme setkat s mnoha programy pro práci s biblí, ať už profesionálními a draze placenými, nebo s těmi volně ke stažení. Tento článek má pomoci při výběru vhodného programu, proto je spíše technický. Jistě ale po něm bude následovat jiný, zaměřený na to, k čemu jsou tyto programy dobré a co se s nimi kromě čtení bible v počítači dá dělat.

Přečteno 2580xcelý článek