Nacházíte se na: Theofil > Modlitba

Modlitba

Rozšířit své srdce přívalu milosti

sv. Jana Františka de Chantal, 21.9. 2023

Modlitba je především náležitým rozhovorem s Bohem, jak píše sv. Jana Františka de Chantal (+1641), blízká spolupracovnice sv. Františka Saleského (+1622), který má postupně sestupovat až do srdce a dávat v něm prostor Božímu jednání.

Přečteno 293xcelý článek

Mentální modlitba

Paweł Hańczak, 8.9. 2023

Pohled toho, který nás miluje, nás proměňuje, což je podstatou mentální modlitby, která uvádí člověka ke sdílení se s Bohem od ducha k duchu, ustavičně, jak píše polský karmelitán Paweł Hańczak v rozvíjení slov sv. Terezie z Avily.

Přečteno 279xcelý článek

Modlitba Páně je pravidlem našeho života

Theodor z Mopsuestie, 11.3. 2023

Ježíšem odevzdaná modlitba "Otče náš" není jen množstvím slov k modlitbě, ale i programem praktického, duchovního života křesťana, protože "modlitba se má projevit v ušlechtilém jednání", jak o tom promlouvá ve svých katechetických homiliích starokřesťanský syrský exegeta a teolog, biskup Theodor z Mopsuestie (+428).

Přečteno 353xcelý článek

Počátek kontemplace tkví ne v naší, ale v Boží lásce

Hans Urs von Balthasar, 6.11. 2022

"V tom je láska: ne že my jsme si zamilovali Boha, ale že on si zamiloval nás a poslal svého Syna," píše apoštol Jan (1J 4,10). A právě v této lásce tkví počátek naší modlitby, naší kontemplace.

Přečteno 408xcelý článek

Křesťanská modlitba je společenství se skutečným, živým Bohem

Romano Guardini, 25.10. 2022

Při představování významných teologů spjatých s Druhým vatikánským koncilem, jehož 60. výročí si letos připomínáme, sem jistě náleží i ty osobnosti, které se koncilu přímo neúčastnily, ale i přesto na něj měly značný vliv. Mezi takové teology určitě náleží např. Romano Guardini (+1968), z jehož rozsáhlého a mnohostranně zaměřeného díla si připomeňme jeho slavnou a široce přijímanou příručku o modlitbě a z ní úryvek o fundamentu modlitby, kterým je Boží Trojice a dialogická účast člověka na jejím vnitřním životě, jenž nám byl odhalen a otevřen skrze Ježíše Krista.

Přečteno 432xcelý článek

Naplněním modlitby je láska

Karl Rahner, 14.10. 2022

Karl Rahner (+1984), významný německý teolog a účastník Druhého vatikánského koncilu, nás upozorňuje na tu skutečnost, že podstatou a vrcholem modlitby je jedinečný a jediný úkon lásky, jímž se navěky odevzdáváme Bohu. A toto odevzdání se Bohu je také jediným slovem naší vrcholné modlitby, jakož i naším vyznáním o Bohu.

Přečteno 414xcelý článek

Z myšlenek optinských starců o modlitbě

19.10. 2021

Nedílnou součástí pravoslavné spirituality, k jejímž významným centrům náleží i tzv. Optinská poustevna v Rusku, je věrná a vytrvalá modlitba, které vyučovali právě i optinští starci. Z jejich slov vybíráme několik inspirací i pro modlitbu naši.

Přečteno 944xcelý článek

Skrze modlitbu jsme spolustvořitelé světa

16.6. 2021

Malomyslnost nemá v modlitbě místo: modlitba není bezmocná jako člověk, ale mocná jako Bůh, neboť je slovem nejen člověka, ale i slovem Boha, dialogem, ve kterém si člověk a Bůh navzájem vyměňují své slovo...

Přečteno 683xcelý článek

Myšlenky o kontemplaci

bl. Jan van Ruysbroeck, 25.4. 2021

Vlámský mystik bl. Jan van Ruysbroeck (+1381) je považován za zakladatele duchovního proudu "devotio moderna". Ve své nauce umně kloubí odkaz intelektuální spekulace německé mystiky a jazyk vroucí lásky snubní mystiky. Jedním ze stěžejních aspektů v jeho dílech je také otázka kontemplace, tj. všepřevyšujícího způsobu poznání, které nadpřirozeně daruje Bůh těm, kdo po ní touží a o ni usilují.

Přečteno 817xcelý článek

Modlitbu Páně vyznávejme nejen ústy, ale svým životem!

sv. Chromatius z Aquileje, 28.2. 2021

Modlitba Páně je trestí křesťanské víry i křesťanského života, ke kterému nás zavazuje její modlitební užívání, jak píše ve svém komentáři k ní jeden z latinských církevních otců a akvilejský biskup sv. Chromatius z Aquileje (+ cca 407/408).

Přečteno 755xcelý článek

Rozmluvy o modlitbě - O povaze modlitby (IX, 2)

sv. Jan Kassián, 23.2. 2021

Sv. Jan Kassián (+ cca 435) byl tím, kdo zkušenost a učení východního mnišství přenesl na Západ, který v tomto odkazu dále pokračoval a rozvíjel jej. Součástí tohoto učení a zkušenosti pouštních otců byla i nauka o modlitbě, o níž pojednává následující část z Kassiánova zásadního díla "Rozmluvy s otci", v tomto případě o vzájemném vztahu ctností a modlitby.

Přečteno 757xcelý článek

Komentář k Modlitbě Páně

Evagrius Pontský, 14.12. 2020

Český překlad poměrně stručného, ale hutného výkladu modlitby "Otče náš" od Evagria Pontského (+399), který se dochoval v koptském znění v katéně k Matoušovu evangeliu. I tak drobný text ve své silné obsažnosti může být inspirujícím svědkem myšlení a spirituality raného křesťanství, který nás může nejen informovat o starověké duchovnosti, ale i formovat tu naši současnou a přibližovat nás k spásnému duchovnímu prameni, jakým je apoštolská tradice.

Přečteno 1136xcelý článek

O potřebnosti a hodnotě modlitby a rozjímání

Richard Rolle, 21.11. 2020

Richard Rolle de Hampole (+1349) je vlivný středověký anglický poustevník a mystik, který po sobě zanechal několik zejména duchovních a exegetických děl. K těm nejznámějším z nich jistě náleží jakási duchovní příručka "Oheň lásky", z níž přinášíme kapitolu týkající se ustavičné modlitby.

Přečteno 878xcelý článek

Pravidla modlitby

Henri J. M. Nouwen, 1.9. 2020

"Jsme Bohem milovaní synové a dcery," upamatovává nás na základní životní pravdu holandský kněz Henri J. M. Nouwen (+1996), a dosvědčuje, že modlitba je prostorem, v němž neomylně a bezpodmínečně zaznívá právě onen láskyplný Boží hlas.

Přečteno 1015xcelý článek

O modlitbě a četbě

Tomáš Kempenský, 21.3. 2020

Holandský duchovní autor Tomáš Kempenský (+1471) proslul zejména jako pisatel "Následování Krista". Mimo toto dílo však je tvůrcem i mnoha dalších spisů. Jedním z těch menších je i "Krátké napomenutí k duchovním cvičením", z něhož přinášíme drobnou ukázku.

Přečteno 817xcelý článek

O nezbytnosti modlitby

sv. František Saleský, 22.1. 2020

Velký novověký světec, ženevský biskup František Saleský (+1622) se ve svých spisech vyznačuje svěží lehkostí a přístupností a zároveň obrovskou hloubkou. Obojí dosvědčuje úryvek z jeho nejznámějšího díla "Úvod do zbožného života" neboli "Filothea", tentokrát předkládající základy pravidelné osobní modlitby.

Přečteno 1461xcelý článek

Apoštolát modlitby nad apoštolát slova

sv. Terezie z Lisieux, 28.9. 2018

Sv. Terezie z Lisieux (+1897) ve svém dopise rodné sestře Celině stručně vystihuje povolání karmelitek, jak ho sama před Pánem objevila a které může být inspirací ne jen zasvěceným osobám v kontemplativním řádu, ale všem křesťanům bez ohledu na jejich životní stav.

Přečteno 1166xcelý článek

Duch Svatý - Učitel a Vůdce modlitby

sv. Ambrož Milánský, 17.5. 2018

"Beze mne nemůžete činit nic," říká Pán Ježíš Kristus (srov. J 15,5), a proto nám sesílá svého Ducha, který nás učí modlitbě, jež nemá konce, neboť taková modlitba je naší účastí na trialogu trojjediného Boha, v němž má svůj zdroj a z něhož bere i sílu k neomylnému vyslyšení Bohem.

Přečteno 2194xcelý článek

S pohledem upřeným na Ježíše

6.8. 2017

"Kdo na něho budou hledět, rozzáří se" (Ž 34,6), neboť On je Pohled, který proměňuje v podobu, jakou odhalil na Hoře Proměnění.

Přečteno 4541xcelý článek

Poučení o modlitebním pravidle

sv. Ignatij Brjančaninov, 3.7. 2017

Návod k modlitbě tzv. "modlitebních pravidel" a vysvětlení jejich důležitosti a prospěchu z nich v následujícím textu předkládá pravoslavný biskup a teolog sv. Ignatij Brjančaninov (+1867).

Přečteno 5216xcelý článek

Další stránky: předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 |