Nacházíte se na: Theofil > Patristika

Patristika

Všechny události Kristova života zpodobují života křesťana

sv. Augustin, 16.4. 2018

Abychom nakonec Kristu "byli podobni", jak píše apoštol Jan (srov. 1J 3,2), musíme si coby křesťané projít tím, čím si prošel sám náš Pán a Bůh Ježíš Kristus coby Hlava svého Těla - Církve, jak stručně a výstižně zvýrazňuje sv. Augustin (+430).

Přečteno 1253xcelý článek

Modlitba, půst a milosrdenství jsou základem zbožnosti

sv. Petr Chrysolog, 12.2. 2018

Modlitba, půst a milosrdenství jsou od sebe neoddělitelné podobně jako víra, naděje a láska. K jejich praktikování nás povzbuzuje svatý italský arcibiskup ravennský a Učitel Církve Petr Chrysolog (+451).

Přečteno 2024xcelý článek

Vtělení Boha Slova je zárukou naší nesmrtelnosti

sv. Hilarius z Poitiers, 18.12. 2017

Sv. Hilarius z Poitiers (+367) coby významný odpůrce ariánské hereze a zastánce pravověrného trojičního učení proslul zejména jako autor díla "O Trojici", ze kterého přinášíme drobný úryvek, v němž jeho pisatel v návaznosti na další církevní otce zdůrazňuje tu skutečnost, že Bůh Syn se stal člověkem, tělem, aby člověk mohl mít i se svým tělem účast na věčném životě Trojjediného Boha.

Přečteno 2893xcelý článek

Kdo miluje tvůj zákon, těší se z jeho pokoje

sv. Lev Veliký, 4.9. 2017

Svatý papež Lev Veliký (+461) podtrhuje tu skutečnost, že pokoj je darem a že jeho zdroj není v tomto světě, ale v Bohu, který nám jej uštědřuje coby důsledek našeho sjednocení s vůlí Boží, s níž je v nesouladu vůle tohoto světa.

Přečteno 3621xcelý článek

Jeden prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš

sv. Ambrož Milánský, 30.7. 2017

Nebylo v moci žádného člověka vykoupit lidstvo z hříchu než toho, který je zároveň Bohem, tj. nadmíru milujícím a neposkvrněným hříchem Adamovým, jak nás o tom zpravuje sv. Ambrož Milánský (+397) v úryvku z "Výkladu Žalmů".

Přečteno 4704xcelý článek

Okoušení sladkosti Boží

sv. Augustin, 31.5. 2017

Křesťanství není jednou z mnoha věr v náboženské nabídce světa, ale zkušeností s živým Bohem skrze víru, jak toto zakoušení skrze dar Ducha Svatého vyjadřuje i velký Učitel Církve sv. Augustin (+430). Mimo jiné tím dosvědčuje výrok apoštola Jana: "Kdo věří v Syna Božího, má to svědectví v sobě" (1J 5,10), nebo také apoštola Pavla: "Tak Boží Duch dosvědčuje našemu duchu, že jsme Boží děti" (Řím 8,16). Jsme totiž znovuzrozeni z Ducha a tak máme podíl na Jeho životě, věčném životě.

Přečteno 4748xcelý článek

Působení Ducha Svatého

sv. Basil Veliký, 29.5. 2017

Sv. Basil Veliký (+379) potvrzuje tu skutečnost, že bez Ducha Svatého bychom nemohli dosáhnout nebe, neboť je to Duch Svatý, který "pozvedá srdce do výše, vede za ruku slabé a zdokonaluje pokročilé ... a svým společenstvím je činí duchovními."

Přečteno 5077xcelý článek

Nanebevstoupení Páně

sv. Augustin, 21.5. 2017

Jedním z výrazných a nezaměnitelných bodů křesťanství oproti většině ostatních náboženství je zastávání kladné, věčné hodnoty těla člověka a vůbec materiální stránky stvoření. To vychází z kladného hodnocení samým Bohem, který tuto hmotnou skutečnost stvořil a ohodnil svým slovem jako "velmi dobrou" (srov. Gen 1,31) a který ji pak "vzal za svou", když se skrze své Slovo stal člověkem, aby lidství a celé stvoření spasil a vzkříšením a nanebevstoupením je povznesl do nebe k věčné účasti na Jeho Božské přirozenosti. A právě na tomto základě, na navýsost kladném "ohodnocení" lidství Božím Slovem, které se navěky "stalo tělem", staví sv. Augustin svoji obhajobu povznesení lidství, lidské tělesnosti k věčnému údělu v nebi Nanebevstoupením Kristovým.

Přečteno 4926xcelý článek

Hlas otců církve o Panně Marii prostřednici

Mikuláš Ďurkáň, 7.5. 2017

"O Panně Marii není nikdy řečeno dost," tvrdí jeden svatý. A téhož si byli vědomi i církevní otcové, kteří koneckonců opakují jen to, co o Marii řekl sám Bůh svým Slovem, když se v ní stalo tělem a ona se stala Jeho Matkou, Matkou věčného Božího Syna.

Přečteno 5007xcelý článek

Totožnost Kristova těla

sv. Augustin, 18.4. 2017

Učitel Církve sv. Augustin (+430) proti popíračům tělesného Kristova vzkříšení jasně zastává a brání na základě výpovědí Písma realitu a totožnost Kristova vzkříšeného těla.

Přečteno 4532xcelý článek

Velikonoční homilie (Peri Pascha)

Melitón ze Sard, 15.4. 2017

Mnoho z děl církevních otců a starověkých křesťanských autorů se, žel, během věků ztratilo. O to větší pak je radost, podaří-li se znovu nalézt jedno z takovýchto ztracených děl, což platí i o vzácné velikonoční homilii Melitóna ze Sard (2. stol.), biskupa a apologety, která byla nalezena v první polovině 20. století a jejíž český překlad a úvod k ní nyní přinášíme.

Přečteno 7505xcelý článek

Pán se sklonil, člověk povstal

Klement Alexandrijský, 14.4. 2017

Duchovní odkaz církevních otců je nepřebernou studnicí duchovní inspirace a moudrosti, neboť otcové a starověcí autoři čerpali z nevyčerpatelného Pramene, vytrysklého na golgotském Kříži, jak ukazuje i krátký úryvek z díla Klementa Alexandrijského (2.-3. stol.) "Pobídka Řekům" ("Protreptikos").

Přečteno 3713xcelý článek

Symbolika kříže podle sv. Ireneje z Lyonu

Wincenty Myszor, 11.4. 2017

Známý, nedávno zesnulý polský patrolog Wincenty Myszor (+2017) ve svém příspěvku uvádí do biblickým slovem inspirovaného chápání souvztažnosti "rajského stromu" a "stromu Kříže", která je častým tématem v dílech církevních otců a starověkých církevních autorů a která s sebou pojí obrovské duchovní bohatství a plodnost.

Přečteno 4256xcelý článek

Je ďábel příčinou našeho hříchu?

sv. Basil Veliký, 13.3. 2017

Ďábla nelze podceňovat, jako by snad ani neexistoval, ale ani přeceňovat, jako by on byl odpovědný za naše hříchy. Ďábel nás pokouší k hříchu, ale jeho pachateli jsme my sami, jak odpovídá i sv. Basil Veliký (+379).

Přečteno 3406xcelý článek

O lásce

sv. Maxim Vyznavač, 6.3. 2017

Hrst rozličných sentencí o lásce z pera sv. Maxima Vyznavače (+662), který nás vede k nahlížení lásky z různých úhlů, jejichž svorníkem je však ta pravda, že láska k Bohu a láska k bližním je od sebe neoddělitelná.

Přečteno 3412xcelý článek

Půst těla je bez účinku, nezřekne-li se duše zlého

sv. Lev Veliký, 27.2. 2017

"Hle, nyní je čas příhodný, hle, nyní jsou dny spásy!" píše apoštol Pavel. A co od nás tento "den" očekává a k čemu nás vyzývá, to rozvíjí ve svém kázání svatý papež Lev Veliký (+461).

Přečteno 2842xcelý článek

Zač se modlit především?

Origenes, 20.2. 2017

Drobný úryvek z Origenova (+253) díla "Proti Kelsovi" na téma modlitby, ve kterém je však řečeno mnohé, a to ne jen o modlitbě.

Přečteno 3109xcelý článek

Cesta široká a cesta úzká

sv. Basil Veliký, 2.2. 2017

Svatý kappadocký otec Basil, zvaný Veliký (+379), v drobných úryvcích z díla "Krátká pravidla" vysvětluje, co Pán myslel svými slovy o cestě široké a cestě úzké a co je třeba činit, aby člověk šel po té, která dle slov Pána vede do Božího království.

Přečteno 2894xcelý článek

Jako Syn žije z Otce, tak my žijeme ze Syna skrze jeho tělo

sv. Hilarius z Poitiers, 10.1. 2017

Svatý biskup Hilarius z Poitiers (+367), velký bojovník proti herezi arianismu, v úryvku ze svého díla "O Nejsvětější Trojici" jen jinými slovy popisuje známé tvrzení otců, že v Ježíši Kristu Bůh vzal účast na našem lidství, abychom my vzali účast na jeho Božství. Výsostným nástrojem k tomuto našemu "zbožštění" je Bohem Synem přijaté tělo, které my jako "tajemství víry" přijímáme v eucharistii.

Přečteno 2954xcelý článek

O podivuhodné výměně

sv. Řehoř Naziánský, 22.12. 2016

"Ten, který jiné obohacuje, stává se chudým. Vždyť na sebe bere chudobu mého těla, abych já získal bohatství jeho božství," sděluje ve svém kázání sv. Řehoř Naziánský, ne bezdůvodně nazývaný Řehoř Teolog (4. stol.).

Přečteno 3261xcelý článek

Další stránky: předchozí | 1 ... | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ... 15 |