1874-1936 / spisovatel, žurnalista, filosof
Anglický spisovatel, žurnalista, filosof, malíř, básník, beletrista, společenský kritik a diskutér, historik a dramatik, křesťanský myslitel a zastánce katolicismu.
Patří k nejplodnějším anglickým autorům první poloviny 20. století. Napsal více než 100 knih, z nichž mnohé vyšly opakovaně v češtině. Dále je autorem několika set básní, kolem dvou set povídek, napsal čtyři tisíce esejů a několik her. Působil jako sloupkař pro noviny Daily News, Illustrated London News a vlastní G.K.'s Weekly. Psal i články pro Encyklopedii Brittanica.
Narodil se 29. května 1874 v Londýně a byl přijat do Anglikánské církve křtem v kostele sv. Jiří.
Studoval literaturu na University College, nicméně ze školy odešel bez titulu. Nejvyšší akademické vzdělání získal na Slade School of Art (1893-1896). V těchto letech procházel těžkou duchovní krizí a experimentoval v oblasti okultismu. Dostat se z této deprese mu pomohla Frances Bloggová, kterou si vzal za manželku 18. června 1901.
Již po zanechání studia na vysoké škole pracoval v Londýně pro nakladatele Redway a T. Fisher Unwin (1896-1902). Roku 1902 začíná svou dráhu v Londýnských Daily News a 1905 je požádán o pravidelnou spolupráci s ilustrovanými London News. Od této doby píše sloupky celých třicet let.
V roce 1909 se G.K. Chesterton se svojí ženou stěhuje do Beaconsfieldu, vesnice ležící dvacet pět mil západně od Londýna.
V letech 1913 - 1914 se stává spolupracovníkem Daily Herald. Tuto práci je však nucen ukončit vzhledem k fyzickému a nervovému zhroucení.
Roku 1916 přebírá po svém mladším bratru Cecilovi, který byl povolán na vojnu, týdeník The New Witness. Bohužel Cecil umírá na frontě ve Francii, což je pro Gilberta těžká rána, obzvláště, když se tomu stane na konci 1. světové války v roce 1918.
Později, roku 1925, přetváří vydání týdeníku a vzniká G.K.´s Weekly, který vede až do své smrti. Tyto noviny jsou zasvěcené distributismu, myšlence položené na sociálních encyklikách papežů (obzvláště Lva XIII.). V Distribučním hnutí zastává vůdčí postavení a později se stává prezidentem Distribučního svazu.
Zlomovým bodem v jeho životě je bezpochyby rok 1922, kdy ve svých 48 letech konvertoval do Římskokatolické církve.
Během svého života se věnoval spisovatelské činnosti v mnoha směrech. Měl dar brilantního myšlení. Ten se projevoval nejen skvělou pamětí (byl schopen citovat celé kapitoly z děl různých autorů zpaměti), ale i vynikající schopností udržet si soustředěnost rozloženou mezi více podnětů - některé jeho sekretářky se podělily o svou zkušenost s tím, jak jim tento muž diktoval esej a přitom psal v téže chvíli jinou na rozdílné téma.
Za svého života získal čestné doktoráty na univerzitách v Edinburghu, Dublinu a Notre Dame.
Umírá 14. června 1936 v Beaconsfieldu.
Mgr. Tomáš Roblík: G. K. Chesterton v českých překladech, Závěrečná práce
Jana Šumpíková: Gilbert Keith Chesterton: Ohromné maličkosti
Jana Šumpíková, 7.10. 2011
Přečteno 2266x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.