církevní právo, morální teologie
Svatokrádež je zneuctění posvátné věci. Zneuctěním je každé takové zacházení s posvátnou věcí, které je neslučitelné s úctou povinnou posvátným věcem. Věc, která se stala posvátnou, stává se jakýmsi způsobem nedotknutelnou.
Posvátnost, svatost je v různých věcech různě, podle jejich povahy: buď je v nich formálně nebo příčinně nebo vztahově. Podle toho rozeznáváme trojí druh svatokrádeže:
Posvátnými osobami jsou ty, které jsou určeny k Božímu kultu svěcením nebo veřejným slibem čistoty; posvátným místem se rozumí jen taková místa, která byla konsekrována nebo posvěcena podle liturgických knih za místa určená k Božímu kultu. Jsou to chrámy a církevní hřbitovy. Posvátnými věcmi v užším smyslu jsou všechny věci, které jsou prostředkem k vykonávání Božího kultu buď svou povahou, jako svátosti, ostatky svatých, slova Písma svatého, nebo z určení Církve. Toto určení se projevuje svěcením nebo konsekrací věcí (kalichy apod.) nebo i pouhým vlastnictvím Církve. Nehodné sv. přijímání náleží ke svatokrádeži věcné, ne osobní; rovněž k této svatokrádeži náleží svatokupectví. Zneuctění posvátné doby nepůsobí svatokrádež, protože posvátná doba není posvátnou ani svěcením ani jinak, leč jen nepřímo.
Svatokrádež je svou povahou těžký hřích; všedním se může stát pro nepatrnost látky.
(Převzato z Jan Merell, Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963. Upraveno redakcí Revue Theofil.)
František Panuška, 21.8. 2009
Přečteno 1588x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.