dějiny, dogmatika
(z lat. concilium - „schůze", „shromáždění")
Koncil, synoda, církevní shromáždění, je příslušnou církevní autoritou úředně svolané shromáždění církevních hodnostářů, aby se poradili o důležitých otázkách učení a kázně, případně aby rozhodli ve sporných otázkách a zaujali stanovisko k názorům, větám a učení, které se vyskytuje a budí obavy narušení věčných pravd.
Koncil, který svolává a jeho usnesení schvaluje papež, se nazývá ekumenickým koncilem (concilium oecumenicum), tj. obecným, na rozdíl od ostatních koncilů, sněmů, které svolává biskup nebo metropolita nebo k hlasu biskupů papežský legát, a které se nazývají sněmy partikulární (částečné, územní). Shromáždění biskupů několika provincií svolává papežský legát, ten shromáždění také předsedá a usnesení schvaluje Svatý stolec (Sacra Congregatio Concilii). Takovéto shromáždění se nazývá plenárním koncilem, dříve říšské sněmy. Shromáždění biskupů, které svolává metropolita a jemu také předsedá, avšak usnesení schvaluje Svatý Stolec, se nazývá provinciálním koncilem. Plenárního sněmu se musí účastnit všichni metropolité svolaných provincií, sídelní biskupové, apoštolští administrátoři, opati, preláti (nullius), apoštolští vikáři, prefekti a kapitulní vikáři. Na provinciální sněm se musí dostavit všichni biskupové provincie, opati, preláti, vyšší řádoví představení, ředitelé seminářů a profesoři teologie.
Biskup je alespoň v rozmezí deseti let povinen svolat diecézní koncil (diecézní synodu), aby projednal otázky, které jsou nutné pro duchovní život kléru a lidu v diecézi. Biskup sám synodě předsedá. Koná se zpravidla v katedrálním kostele. K synodě jsou povinni se dostavit: generální vikář, kanovníci, rektor semináře, vikáři (děkani), zástupce kolegiátní kapituly, farář místa synody, po jednom faráři z každého vikariátu, řádoví představení a jiní, které biskup povolá. Jediným zákonodárcem synody je biskup, který sám synodální konstituce podpisuje. Ostatní mají na synodě hlas poradní. Synoda je připravena v komisích, které také vypracovávají celý postup synodálního jednání, jež ovšem musí biskup předem schválit.
(Převzato z Jan Merell, Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963. Redakčně mírně upraveno.)
Jaroslav Michal, 14.2. 2009
Přečteno 1288x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.