Nacházíte se na: Theofil > Recenze, novinky > Buďte světlem!

Buďte světlem!

Ludmila Křivancová, 22.11. 2011

KNIHA - Guy Gilbert: Buďte světlem!. Portál, Praha 2010, 304 s., ISBN 978-80-7367-770-1.

 

Z Guyho jsem nadšená. Není to žádný teoretik, ani velký teolog. Guy je francouzský kněz, který miluje a který slouží. Stará se o mládež na okraji společnosti. Troufám si tvrdit, že ke kvalitnímu duchovnímu životu postačí dvě knihy: Bible a Buďte světlem!. Možná to leckoho překvapí, ale já jsem o tom přesvědčená :-) . V té knize je totiž všechno podstatné.

gulbert-budte-svetlem.jpgV kapitole „Žít naplno" se dočteme o lásce, o vztazích, o rodině, o odpuštění. V kapitole „Setkání dvou srdcí: setkání s Bohem" jsou „návody" k dobrému duchovnímu životu: výklad modlitby Otče náš, úvaha o andělích, o modlitbě. I v dalších dvou velkých kapitolách najdeme samé užitečné věci. A jsou to myšlenky velice praktické. Kdybych zde měla napsat, co mě v knize oslovilo, musela bych ji opsat skoro celou.

„Vždycky, když se mě ptají, odkud pramení má víra, odpovídám: ‚Bůh do mě vložil vášnivou lásku k lidským bytostem. Vím to, cítím to už odmalička. Ovšem tato silná láska by nebyla ničím, kdyby se nesytila láskou absolutní, naprostou, definitivní, kterou je Bůh sám. Rány, které mě postihly, zrada blízkých lidí, to, jak mi lidé ublížili, bych nedokázal překonat, kdybych se neuchýlil do Božího srdce.‘" (str. 196)

Z celé knihy na nás dýchá tato Guyho láska k lidem. Však také ve věnování ke knize píše: „Věnuji ti tyto stránky, ať jsi křesťan, ateista, muslim, hinduista, buddhista či agnostik. Nechť ti má slova pomohou najít cestu životem, osvětlit ji, rozdmýchat uhlíky toho nejlepšího, co se v tobě skrývá."

„Každý z nás se může stát s Boží pomocí velkým světcem. Není k tomu potřeba žádného hrdinství, jen vidět svět takový, jaký je, milovat ho takový, jaký by měl být, a chtít ho změnit. Ovšem také za podmínky, že budeme mít dostatečně rádi sami sebe, abychom chtěli změnit ten balast, který s sebou vláčíme." (str. 175)

Jsem si jistá, že mě tato kniha bude provázet celým životem. A myslím, že nejenom Guy, ale i Hospodin bude mít radost, až bude celá ohmataná.

Kniha sice stojí 355 Kč, ale je to dobrá investice. A hlavně opravdu nebude nutné, si další knížky o duchovním životě kupovat. (Ale tohle na mě neříkejte. Paulínky i Karmelitánské nakladatelství by se na mě jistě zlobily :-)))))))))))))))))))) )

 

Ukázka z knihy:

Guy Gilbert: Mírnost

 

Od téže autorky:

Vyhnanci 
"Mám tě rád"
Deník přátelství
Nalezli jsme milosrdenství 
Kardinální ctnost - umírněnost 

 

[RSS]

Přečteno 1401x

další články