Nacházíte se na: Theofil > Křesťanské pojmy > Apoštolům rovný, apoštolům rovná

Apoštolům rovný, apoštolům rovná

hagiografie, evangelizace, apoštolát

Apoštolům rovný, apoštolům rovná 

(řecky ισαποστολας [isapostolas], lat. aequalis apostolis)

 

- jedná se o titul ve východní křesťanské tradici udělený některým světcům a světicím marie-magdalena-rovna-apostolum-001-upr-men.jpgpro jejich apoštolský zápal a šíření a zvěstování evangelia podobné zvěstování apoštolů pověřených a ustanovených hierarchicky přímo Kristem.

První světicí takto označenou je sv. Marie Magdaléna, která podle některých legend po Kristově nanebevstoupení horlivě kázala Kristovo evangelium, ale i proto, že spolu s apoštoly všude následovala Krista (srov. Lk 8,1‑3), a to až pod kříž a oproti mnohým z nich dokonce až k hrobu. Její význam ve srovnání s apoštoly je vyjádřen i jejím označením církevními otci jako „apoštolka apoštolů" kvůli zvěstování Kristova vzkříšení apoštolům jí, první svědkyní Kristova vzkříšení, jak jí to přikázal sám vzkříšený Kristus: „‚Ale jdi k mým bratřím a pověz jim, že vystupuji k Otci svému i Otci vašemu a k Bohu svému i Bohu vašemu.‘ Marie Magdalská šla k učedníkům a oznámila jim: ‚Viděla jsem Pána a toto mi řekl.‘" (Janovo evangelium, 20,17‑18; srov. též Markovo evangelium, 16,1‑11, a Lukášovo evangelium, 24,1‑11)

Mezi další světce a světice takto označované patří např. sv. Tekla (1. stol.), sv. Helena Konstantinopolská († cca 330), sv. Nina († 335), sv. Patrik († 461), sv. Sáva († 1236) a mnozí další.

 

zeny-rovne-apostolum-cz-vz-men.jpg

 

 

Doporučená literatura:

  • Carbone, G. M.: Marie Magdalská. Šifra mistra Leonarda, nebo evangelia?, Kostelní Vydří 2008
  • Rabanus Maurus: Život blažené Maří Magdaleny i sestry její svaté Marty, Praha 1920
  • Święta Równa Apostołom Maria Magdalena, Hajnówka 2014

 

Související články:

Pavel Evdokimov: Žena je orantou ve znamení Přímluvce   

 

Lukáš Drexler, 20.2. 2022

Přečteno 170x

další křesťanské pojmy