Nacházíte se na: Theofil > Duchovní život > Kardinální ctnost - umírněnost

Kardinální ctnost - umírněnost

Ludmila Křivancová, 20.10. 2011

"Trochu se uč a trochu přemýšlej, maluj, tancuj, hraj si a pracuj." Malé zamyšlení o umírněnosti a pestrosti.

 

Máme v kuchyni pověšený salesiánský kalendář a na měsíc říjen je zde citát sv. Jana Boska: „Umírněnost je požehnaná Pánem." A ještě z jiného soudku: Robert Fulghum píše ve své knížce Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce: „Trochu se uč a trochu přemýšlej, maluj, tancuj, hraj si a pracuj." (Není to citace úplně přesná, nechce se mi teď knížku hledat :-) .)

O umírněnosti už velmi dlouho přemýšlím. Co je to za vlastnost, za ctnost? Co znamená? Nabízím své vysvětlení. Umírněnost jednoduše znamená konat věci s mírou, vyrovnaně. Neobdivuju abstinenty, daleko sympatičtější jsou mi lidé, kteří si občas dají sklenku vína, zapijí oběd pivem. Těžko chápu jedince, kteří se denně moří v posilovně, běžce, kteří 009-b.jpgdenně běhají do úmoru, ženy, jež vyvařují do noci a nemají pak vůbec čas na jiné činnosti. Ano, ten, kdo chce být nejlepší v tenise, musí denně trénovat a obětovat sportu všechno. Možná tady směšuju dva pojmy - pestrost a umírněnost.

Člověk, který pěstuje umírněnost, ví, kdy by měl přestat pít, ví, že už u počítače sedí dlouho a bylo dobré si jít zaběhat, umí včas odejít z návštěvy, když ví, že ho doma čekají povinnosti. Nic nepřehání. A dovolím si tvrdit, že ani pro druhé nedělá vše, co se namane a až do roztrhání těla. My aktivní katoličky :-) musíme tomuto pokušení odolávat: je třeba postarat se o květiny v kostele, ve sboru chybí tolik potřebný soprán, je třeba, aby někdo vedl modlitební skupinku. Je ale třeba se ptát: mám toto či tamhleto dělat právě já? Já se např. musím snažit o umírněnost ve vztazích. Zní to divně, hodně lidí se naopak musí snažit do vztahů více investovat. Já si musím říct: „Nejsem spasitelka světa. Nemůžu se pořád o někoho starat, někomu psát či telefonovat." Navíc ten můj přehnaný zájem by některé mohl i dusit.

A co ta pestrost? Každý si může vybrat, jak bude žít. Částečně určitě. Někdo se věnuje jen jednomu „odvětví", má pouze jeden velký zájem, jednoho koně nebo nezná nic víc než svoji práci. Mě daleko víc přitahuje „od všeho něco". Trochu se uč -  biblistika, psychologie - to mě přitahuje. Trochu přemýšlej - dumám až moc. Maluj - to bych občas mohla, ale místo toho píšu. Tancuj - tancovala bych, až bych brečela, ale někdy se doma rozjedu a manžel nestačí valit oči :-) . Hraj si - miluju pexeso, scrable, žolíky. A pracuj - makám teď v knihovně dost, chystám besedy pro děti, ke kterým musím nastudovat dost věcí, připravit písničky, soutěže. A co ještě dělám ráda? Párkrát do roka na koncert, do divadla, do kina. Několikrát do měsíce na kafíčko, na návštěvu, na výlet. Pestrý a bohatý život - to je, oč mi běží. „Mějte zájem o všechno, co je dobré, bohumilé a láskyhodné," píše sv. Pavel.

 

Od téže autorky:

Vyhnanci
"Mám tě rád"
Deník přátelství
Buďte světlem!
 Nalezli jsme milosrdenství

 

Související články:

Jan Ruysbroeck: Věnec ctností 

 

[RSS]

Přečteno 1636x

další články