pravoslaví, věrouka, liturgie, sakramentologie
(slovanský překlad řeckého μυστηριον [mystérion] - "tajemství")
- pravoslavné označení pro skutečnosti, které západní křesťanství (katolictví) nazývá svátosti a kterých jak Východ, tak Západ uznává sedm: křest, svátost smíření (tajina pokání), biřmování (myropomazání), eucharistie, kněžské svěcení, svátost manželství a pomazání nemocných (pomazání svatým olejem).
Výrazem tajina ("tajemství") je naznačen přesah (transcendence) této Bohem darované skutečnosti, která je plodem Kristova spásného díla a která vtahuje člověka jeho účastí na nich do věčného tajemství samotného Dárce. Zároveň tento výraz vyjadřuje "skrytost" a "nepřístupnost" před "nezasvěcenými", tj. před nekřesťany, kteří nemají pochopení pro "skryté věci Boží", dokud skrze víru nepřijmou dar Ducha, jenž "zkoumá všechno, i hlubiny Boží" (1Kor 2,10).
Lukáš Drexler, 23.7. 2008
Přečteno 1302x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.