liturgie, Triduum, Svatý týden, Večeře Páně, eucharistie
- čtvrtek Svatého týdne. Jedná se o vzpomínkovou slavnost Poslední večeře Páně, ustanovení Nejsvětější svátosti (eucharistie) a kněžství.
Doporučuje se, aby při hlavní bohoslužbě byl vykonán obřad mytí nohou knězem či biskupem dvanácti mužům z farnosti, podobně jako Ježíš myl při poslední večeři nohy svým učedníkům. Po večerní mši svaté se ciborium s Nejsvětější svátostí ve slavném průvodu ihned přenese do tzv. Getsemanské zahrady (většinou některý vedlejší oltář, jehož součástí je sochařské ztvárnění Ježíše Krista spočívajícího po ukřižování v hrobě), kde se pak dle možností mají konat veřejné modlitby, resp. adorace.
V biskupských kostelích kromě večerní mše sv. se na Zelený čtvrtek dopoledne koná tzv. křižmová (chrismatis) mše svatá, při níž biskup světí svaté oleje a jíž jsou účastni všichni jemu podřízení kněží.
Po Sláva na výsostech Bohu (Gloria) večerní mše umlknou až do Sláva velikonoční vigilie varhany, zvony a zvonky, a po přenesení Nejsvětější svátosti do „Getsemanské zahrady" se z oltářů sejmou všechny pokrývky a květiny jako symbol opuštěnosti Ježíše Krista, když kvůli nám nastoupil své hořké utrpení.
[Převzato z Jan Merell: Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963, a upraveno redakcí Revue Theofil.]
Ladislav Pokorný: Postní doba
Egerie: Putování Egerie (Itinerarium Egeriae)
Ladislav Pokorný: Neděle zmrtvýchvstání Páně
Ladislav Pokorný: Velikonoční třídení (triduum)
Brigita Švédská: Jak byl Kristus bičován a odsouzen k smrti
Jan Evangelista Urban: Jediná Boha hodná oběť: Kristus na Kříži, Kristus v eucharistii
Alžběta ze Schönau: Vidění 1/5 - Zelený čtvrtek
Jaroslav Kouřil, 6.2. 2009
Přečteno 1306x
Pozornosti doporučujeme nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy", např.:
Zákon (mojžíšský) - Ikona, ikony - Ikonostas - Omofor, omoforion - Jóta, ióta - Mystický sňatek - Levitace - Bilokace - Didascalia apostolorum - Rovný, rovná apoštolům - Vtělení - Epifanie - Paraklét, Paraklétos ad.