věrouka, duchovní život, morální teologie, filosofie
- návyk dobrého jednání, který člověka uschopňuje náležitě jednat snadno, s potěšením a vytrvale. Jejím protikladem je neřest neboli trvalý sklon ke zlému.
[Gerald OʼCollins, Edward G. Farrugia. Z OʼCollins, G. - Farrugia, E. G.: Leksykon teologiczny, Kraków 2002 (orig. A Concise Dictionary of Theology, New York - Mahwah, N. J. 2000), přeložil Lukáš Drexler.]
Ctnost je stálá, trvalá hbitost, pohotovost, obratnost vůle činit dobré a varovat se zlého. Křesťanská nadpřirozená ctnost je nadpřirozený, od Boha vlitý dar, který nás činí schopnými a ochotnými činit dobré.
Ctnosti dělíme na ctnosti božské a ctnosti mravní. Ctnosti mravní pak na ctnosti hlavní neboli kardinální a ctnosti podružné neboli sdružené s hlavními.
Božské ctnosti (také teologické či teologální ctnosti) jsou: víra, naděje a láska (viz 1Kor 13,13).
Hlavní (kardinální) ctnosti jsou:
Proti každé ctnosti se hřeší buďto per defectum, tj. nedostatkem, nebo per excessum, tj. upřílišněním.
[Karel Sahan. Převzato z: Jan Merell: Malý bohovědný slovník, Česká katolická charita, Praha 1963; redakčně upraveno a doplněno.]
Katechismus katolické církve o ctnostech píše[1]:
„Ctnost je trvalá a pevná dispozice konat dobro. Dovoluje člověku nejen konat dobré skutky, nýbrž i vydávat ze sebe to nejlepší." (1803)
„Lidské ctnosti jsou zakořeněny v božských (teologálních) ctnostech, které uzpůsobují lidské mohutnosti pro účast na božském životě. Božské ctnosti se vztahují přímo k Bohu. Uschopňují křesťany, aby žili v důvěrném vztahu k Nejsvětější Trojici. Původem, důvodem i předmětem božských ctností je trojjediný Bůh.
Božské ctnosti jsou základem, duší a charakteristickým rysem mravního jednání křesťana. Pronikají a oživují všechny mravní ctnosti. Bůh je vlévá do duše věřících, aby věřící byli schopni jednat jako jeho děti a zasloužit si věčný život. Božské ctnosti jsou zárukou přítomnosti a působení Ducha svatého v mohutnostech lidské bytosti." (1812-1813)
Ludmila Křivancová: Kardinální ctnost - umírněnost
Jan Kassián: Rozmluvy o modlitbě - O povaze modlitby (IX, 2)
Kateřina Sienská: Paní Nelle, někdejší ženě Mikuláše Buoncontiho z Pisy
Ignác z Loyoly, Jan de Polanco: List o ctnosti chudoby
Bernardin Sienský: Královnou všech ctností je láska
Jan van Ruysbroeck: Myšlenky o kontemplaci
Jan Kassián: Trojí vítězství nad neřestí
Jan Ruysbroeck: Věnec ctností
[1] Katechismus katolické církve, Praha 1995.
Gerald O'Collins, Edward G. Farrugia; Karel Sahan, 2.4. 2009
Přečteno 4698x
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.