Ve čtvrtém století probíhal teologický zápas o správné terminologické uchopení tajemství Nejsvětější Trojice. Mezi nejvýznamnější "zápasníky" té doby patřili tzv. kappadočtí otcové, z jejichž okruhu pochází mj. "List 38.", týkající se právě zmíněného zápasu a známý též pod názvem: "O rozlišení mezi úsií a hypostazí". Z něj přinášíme drobný úryvek v českém překladu, přínosný a srozumitelný i pro neteology.
Přečteno 1325xcelý článek
Německá středověká mystička Mechtilda Magdeburská (13. stol.) předestírá věčný chvalozpěv Trojjediného, jak jej zaznamenala do svého spisu "Tekoucí světlo Božství".
Přečteno 1088xcelý článek
Bůh opět vstoupil do zahrady, aby nalezl svého člověka a navrátil ho opět Bohu.
Přečteno 1075xcelý článek
V současném západním světě se vede zápas o rodinu. Jaký má rodina ve skutečnosti původ a jakou má mít podobu, nastiňuje známý polský bosý karmelitán a teolog Marian Zawada (*1958).
Přečteno 1340xcelý článek
Švýcarská mystička Adrienne von Speyr (+1967) nás ve svém komentáři ke mši svaté v díle "Die heilige Messe" učí mj. tomu, že "veškerý obsah liturgického konání lze pochopit výlučně ve světle trojjediného jednání Boha", a proto je mše počínána vyznáním Nejsvětější Trojice při znamení kříže.
Přečteno 1594xcelý článek
Realita Boha Trojice není lidským konstruktem, ale byla zjevena díky jedné ze tří Božských Osob: díky Synovi, který se stal "pro nás a pro naši spásu" člověkem Ježíšem Kristem. A právě do této trojiční reality jsme jako křesťané nořeni při křtu, jak dosvědčuje svatý biskup Hilarius z Poitiers (+367), velký obhájce zejména právě trojičního učení.
Přečteno 2124xcelý článek
Ruský pravoslavný ikonopisec a mnich Gregor Krug (+1969) stručně představuje hlubokou symboliku jedinečné ikony o Božím odpočinku sedmého dne po stvoření světa, jak nás o tom zpravuje Písmo. Slovenské znění.
Přečteno 4575xcelý článek
Utkat se s životem, aby mohl být náš život utkán v protkání se s Bohem, posvátným Tkalcem, za jeho tkalcovského vedení, až do poslední nitě. O to prosí modlitba teoložky Alžběty Drexlerové (+2014).
Přečteno 2891xcelý článek
Jednu z nejvýznamnějších básní karmelitánského mystika a Učitele Církve sv. Jana od Kříže (+1591), která se stala základem jeho pozdějšího, stejnojmenného mystického prozaického výkladu této básně, přinášíme ve španělském originálu a několika starších českých překladech.
Přečteno 3714xcelý článek
Jedinečná intuice německé mnišky a mystičky Mechtildy Magdeburské (13. stol.) o souvislosti duchovního "srdce Otcova", z něhož od věčnosti "vychází" Syn, a Ježíšova tělesného probodeného boku, z něhož je skrze vodu (křtu) a krev (eucharistie), které z něj vychází, zrozena Církev - Kristovo Mystické Tělo a každý jeho úd včetně samotné Mechtildy. Jako kdyby mystička naznačovala, že Ježíšovo probodené tělesné Srdce je odrazem a výrazem Otcova věčného "duchovního srdce", a to vše zdravě zasazeno do trojičního kontextu.
Přečteno 1707xcelý článek
V úryvku z jednoho ze svých dopisů nám sv. Augustin (+430) dává nahlédnout do své trojiční teologie, kdy tajemství Tří Osob jediného Boha vysvětluje za pomoci tří mohutností lidské duše: paměti, rozumu a vůle.
Přečteno 3053xcelý článek
"Buďte milosrdní jako je milosrdný váš Otec" (Lk 6,36). Jaký je vztah mezi milosrdenstvím a spravedlností? Co je to Boží milosrdenství a co znamená pro nás? Jaké jsou formy úcty Božího milosrdenství?
Přečteno 2261xcelý článek
Marně se domníváme, že lze něco skrýt a utajit před pohledem Božím. Bohu jsou totiž zjevné i ty zdánlivě nejskrytější lidské skutky, jak nás zpravuje karmelitánská mystička sv. Terezie z Avily (+1582), a cokoliv činíme, ať dobrého, nebo zlého, děje se tak před Boží Velebností.
Přečteno 1628xcelý článek
Skutečnost Boží Trojice nevymyslel žádný člověk, ale zjevil nám ji Ježíš Kristus, tj. vtělená druhá Osoba Trojice, a Církev o tom vydává spásné svědectví. Mezi ty nejvýznačnější svědky v Církvi náleží sv. Atanáš, alexandrijský patriarcha (+373).
Přečteno 2241xcelý článek
"Nežiji už já, ale žije ve mně Kristus" (Gal 2,20) - to je cíl představený nám apoštolem Pavlem, ale i tajemným autorem z 5. století, skrývajícím se pod jménem Pavlova učedníka Dionýsia, který se obrátil v důsledku Pavlova kázání o "neznámém Bohu" na Areopagu.
Přečteno 2684xcelý článek
Úvodní modlitba ze známé knihy "Duše veškerého apoštolátu" ("L'ame de tout apostolat") francouzského trapisty Doma Chautarda (+1935), která v sobě zhutňuje křesťanské přesvědčení o Nejsvětější Trojici a zkušenosti s Ní.
Přečteno 2016xcelý článek
Otevřené srdce člověka vznáší otázku: Kdo jsi, Bože? Je však jedno otevřené srdce, které přináší odpověď, srdce, které se již nikdy nezacelí.
Přečteno 1953xcelý článek
Nejznámnější dílo francouzské blahoslavené karmelitky Alžběty od Trojice (1880-1906), modlitba k Nejsvětější Trojici. Francouzsko-české znění.
Přečteno 1698xcelý článek
4. 2. 2023 - Přidána nová hesla v sekci "Křesťanské pojmy":
Stvoření - Stvořitel - Nestvořenost, nestvořený - Ex nihilo - Svět - Baptiserium - Novaciáni - Nejsvětější svatyně - Slavnost Ježíše Krista Krále - Velekněz - Katolická akce - Exercicie - Agere contra - Sláva - Sláva Boží - Glosolálie, glossolalie - Nečistý duch, nečistí duchové - Lucifer.