Nacházíte se na: Theofil > Revue

Revue

Vírou mudrců byla slavnostně ohlášena víra pohanů

sv. Petr Chrysolog, 4.1. 2022

Ravennský arcibiskup sv. Petr Chrysolog (+451) ukazuje, jak první křesťané po vzoru Matoušova evangelia pohlíželi na událost klanění se "tří králů", totiž jako na uznání právě narozeného dítěte Ježíše pohany za Krále a Vykupitele nejen vyvoleného, židovského národa, ale i svého a celého světa, tedy i pohanů, zde zastoupených právě oněmi třemi mágy, tj. pohanskými učenci, kteří dosud hledali moudrost ve hvězdách, ale nyní ji nalezli u samotného Stvořitele, narozeného jako malé lidské dítě.

Přečteno 546xcelý článek

"Skrze ni, s ní a v ní" neboli o duchovním mateřství Panny Marie

Lukáš Drexler, 1.1. 2022

Ač spása světa a veškeré nadpřirozené působení Boží se děje "skrze Něho a s Ním a v Něm", tj. skrze Syna, Krista, přesto se zároveň děje i "skrze ni, s ní a v ní", tj. skrze Marii, Matku Boží. Jaké má toto působení svůj zdroj, souvislosti a důsledky, to načrtává následující text.

Přečteno 646xcelý článek

Kristus napravuje Adamovy cesty od samého počátku

sv. Maxim Turínský, 25.12. 2021

Tam, kde narušil cesty člověka Adam, první člověk, tam je opět napravuje vtělený Bůh Ježíš - "počátek nového stvoření" (srov. Kol 1,15-18; Zj 3,14), jak o tom káže ve svém kázání svatý biskup Maxim Turínský (3.-4. stol.).

Přečteno 566xcelý článek

Sestoupil z nebe a stal se člověkem, aby tě obdařil svou láskou

sv. Efrém Syrský, 20.12. 2021

Neviditelný Bůh se stal viditelným, když se stal člověkem. A proto se narodil z těla jako dítě lidské, abychom se my mohli narodit z Ducha jako děti Boží a navěky mohli patřit na jeho tvář zjevenou nám v úsměvu betlémského Dítěte.

Přečteno 679xcelý článek

Dvojí příchod Krista

sv. Hippolyt Římský, 29.11. 2021

Dva příchody Páně: jeden minulý, v těle, když se Bůh stal člověkem, aby nás navrátil zpět Bohu; druhý budoucí, ve slávě, aby přišel s konečnou platností nastolit svou vládu a definitivně zničit zlo. Ale je ještě jeden, třetí příchod Páně, přítomný: do našeho srdce, bez něhož by se ty dva zmíněné udály pro nás nadarmo...

Přečteno 588xcelý článek

Kristus je králem všech lidí

sv. Irenej z Lyonu, 18.11. 2021

Považovat Krista za Krále není výrazem katolicistního triumfalismu, ale pevného zakořenění v Božím Zjevení: Ježíš Kristus je totiž Králem, neboť je Bůh, dále proto, že je oním v proroctvích zaslíbeným Mesiášem, jak to dokazuje v následujícím úryvku ze svého "Výkladu apoštolské nauky" sv. Irenej z Lyonu (+ cca 202/203), a dále proto, že si svůj lid vydobyl svou vlastní krví.

Přečteno 545xcelý článek

Budoucí život

Pseudo-Makarius, 30.10. 2021

Makarius Veliký (+ cca 390), nebo též Egyptský či Starší, byl jedním z nejvýraznějších egyptských pouštních otců. Pod jeho jménem se zachovala mj. kolekce 50 duchovních homilií, která měla velký vliv zejména na spiritualitu východního křesťanství, kde se její fragmenty staly dokonce součástí Filokalie. I když dnes se má za to, že tato sbírka homilií pochází pravděpodobně spíše ze syrské oblasti, z okruhu tzv. messaliánů, a nikoli od egyptského starce Makaria, přesto je v ní obsaženo mnoho užitečného pro duchovní život a je i nadále čtena jako inspirující text, jak lze posoudit i z níže uvedených úryvků týkajících se otázky smrti a posmrtného údělu člověka.

Přečteno 638xcelý článek

"Věřím ve společenství svatých"

ctih. Ludvík Granadský, 25.10. 2021

Ctih. Ludvík Granadský (+1588), španělský dominikán a velmi plodný autor, ve svém výkladu Vyznání víry rozvádí to, co ve svých listech načrtnul už apoštol Pavel, totiž že všichni věřící v Ježíše Krista jsou skrze Ducha Svatého jedním tělem a spolu jakožto jeho jednotlivé údy navzájem sdílejí jak svá utrpení, tak svá duchovní dobra.

Přečteno 572xcelý článek

Z myšlenek optinských starců o modlitbě

19.10. 2021

Nedílnou součástí pravoslavné spirituality, k jejímž významným centrům náleží i tzv. Optinská poustevna v Rusku, je věrná a vytrvalá modlitba, které vyučovali právě i optinští starci. Z jejich slov vybíráme několik inspirací i pro modlitbu naši.

Přečteno 946xcelý článek

Církev je studnicí vod živých

Juan de Torquemada, 22.9. 2021

Církev není strohá, pouze lidská organizace, ale je duchovní, mystickou skutečností, hlubokým tajemstvím Božím, které má svůj zdroj ve věčnosti, jak naznačuje v úryvku ze své "Sumy o Církvi" kard. Juan de Torquemada (+1468).

Přečteno 678xcelý článek

Kříž je spojení nebe se zemí

Emilián Soukup, 14.9. 2021

Známý dominikánský teolog a zejména překladatel a editor českého vydání Akvinského "Teologické sumy" Emilián Soukup (+1962) níže uveřejněná slova sice primárně adresoval kněžím, ale vše z nich je stejně tak platné pro každého křesťana, který má svoji existenci odvíjet a čerpat od Kristova Kříže, od Krista ukřižovaného a Jemu se připodobnit, zejména v tak velké lásce, jakou Kristus vyjádřil i uskutečnil právě na Kříži, který se stal nástrojem i znamením našeho vykoupení pro moc Boží lásky.

Přečteno 998xcelý článek

Vidět Marii znamená vidět Ježíše

7.9. 2021

Kdykoli pohlédneme na Marii, Matku Ježíšovu, ona ihned směruje náš pohled na Ježíše, svého i Božího milovaného Syna...

Přečteno 934xcelý článek

Čím více kdo miluje Pána, tím více po něm prahne

Johannes Marienwerder - bl. Dorota z Montau, 30.8. 2021

Bl. Dorota z Montau (+1394) není, vyjma německojazyčných a v poslední době i v polské oblasti, zatím tak široce známou mystičkou. Koneckonců blahořečena byla teprve v roce 1976. Přesto tato pruská stigmatička byla již za svého života významnou duchovní autoritou, spjatou zejména - ač sama františkánská terciářka - s řádem německých rytířů, ze kterého pocházel i její zpovědník Johannes Marienwerder (+1417), působící nějaký čas také na pražské univerzitě. Právě on sepsal v několika knihách jak její biografii, tak i její duchovní zážitky a výroky. Z nich pochází i následující úryvek, týkající se horoucího bažení blahoslavené po svátostném Kristu.

Přečteno 708xcelý článek

Královnou všech ctností je láska

sv. Bernardin Sienský, 23.8. 2021

Sv. Bernardin Sienský (+1444), italský františkán a slovutný kazatel, byl nejen tím, kdo právem pranýřoval dobovou mravní rozvolněnost, ale i tím, kdo pobízel k lásce, která je královnou všech ctností a "stojí po pravici Boží".

Přečteno 658xcelý článek

Vyvýšena i se svým tělem do nebeských paláců

12.8. 2021

Výběr citátů z hlasu starobylé západní i východní tradice o zesnutí a nanebevzetí Panny Marie neboli o tom, že Panna Maria, Matka Boží, byla pro zásluhy svého Syna na konci svého života přenesena nejen se svou duší, ale i se svým tělem do Boží slávy, které se stala účastnou již početím Božího Syna ve svém lůně a dokonalé a nepomíjející účasti na této Boží slávě došla právě svým nanebevzetím.

Přečteno 700xcelý článek

"Toto je můj Syn, můj jediný Zákon - Ten poslouchejte"

4.8. 2021

Tak jako kdysi na hoře Sinaj Mojžíšovi, podobně na hoře Proměnění Bůh odhalil a předal v oblaku své slávy svůj navždy platný a nepomíjející Zákon, kterým je jeho Syn: "Spatřili jsme jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jednorozený Syn, plný milosti a pravdy".

Přečteno 667xcelý článek

Syn z Otce - Bůh z Boha, Světlo ze Světla

Origenes - sv. Jeroným, 25.7. 2021

Církevní otcové se v prvních staletích křesťanství museli zákonitě bránit vůči dobovým herezím, které se snažily popírat fundamentální pravdy apoštolské víry, např. božství Ježíše Krista nebo Ducha Svatého. Ukázkou takové apologie je i např. následující text, dříve připisovaný sv. Jeronýmovi (+420), v současnosti však s poznáním, že jde se vší pravděpodobností o text Origena (+253/254), Jeronýmem pouze přeložený a doplněný jeho vlastními poznámkami.

Přečteno 877xcelý článek

Modlitba apoštolova

sv. Bonaventura, 11.7. 2021

Touha sv. Bonaventury (+1274) vyjádřená v jeho modlitbě, která došla vyslyšení, neboť Bonaventura se stal tím, oč prosil: svatým v lásce k Ježíši. A tak je tato modlitba inspirací a provokací ke svatosti i pro nás.

Přečteno 838xcelý článek

Chceme-li být spaseni, pak to závisí na nás

sv. Veronika Giuliani, 4.7. 2021

Bůh nám dal svobodnou vůli, ale ta nalezne svoji spásu jen tehdy, přymkne-li se svobodně k vůli Boží, jak píše stigmatizovaná kapucínka sv. Veronika Giuliani (+1727) ve svém Deníku.

Přečteno 684xcelý článek

Tři články naší víry: Otec, Syn a Duch Svatý

sv. Irenej z Lyonu, 28.6. 2021

Úryvek z úvodu ne tak široce známého díla sv. Ireneje z Lyonu (2. stol.), které se nám navíc nedochovalo v řeckém originále, ale pouze v arménském překladu, a které shrnuje křesťanskou víru přijatou od "starších", tj. od apoštolů a jejich nástupců. V tomto úryvku sv. Irenej předestírá fundament, ve kterém se věřící rodí k životu věčnému, jímž je Boží Trojice, Trojjediný Bůh, kdy "naše znovuzrození se uskutečňuje skrze tyto tři články": Otce, Syna a Ducha Svatého.

Přečteno 1015xcelý článek

Další stránky: předchozí | 1 ... | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ... 62 |